Zupy to fantastyczne potrawy. Można je przyrządzić z niemal wszystkich składników, które znajdują się w naszych lodówkach. Pozwala to na zminimalizowanie marnowanej żywności. Ponieważ są bardzo różnorodne, każdy znajdzie swoją ulubioną!
Możemy stosować zarówno klasyczne polskie przepisy, jak i te zapożyczone z innych kultur (np. ramen). Zupy są głęboko zakorzenione w naszej tradycji, ciężko wyobrazić sobie Wigilię bez barszczu z uszkami czy Wielkanoc bez żurku z kiełbasą. Mogą być orzeźwiające, sycące czy rozgrzewające. Wegetariańskie, wegańskie lub na bazie mięsa i ryb. W zależności od zastosowanych składników mogą dostarczać wielu różnych witamin i składników odżywczych.
Spis treści
Historia zup
Istnieją hipotezy głoszące, że pierwsze zupy były znane już przez ludzi pierwotnych, którzy do gotowania wykorzystywali dołki wykopane w ziemi. Tę teorię potwierdza odnaleziony szkielet praczłowieka, który pomimo braku zębów nie umarł z głodu. W Europie złote czasy zup przypadają na epoki renesansu i baroku, do gotowania wykorzystywano wtedy bardzo duże ilości mięsa. Podobno Ludwik XIV lubił zupy tak bardzo, że na jego stole codziennie znajdowały się co najmniej cztery rodzaje. Gotowano je także w uboższych domostwach, ponieważ ich przygotowanie nie wymagało użycia konkretnych składników, a dodatkowo dzięki nim można było nałożyć mniejszą porcję głównego dania. Nazwa zupa pochodzi od niemieckiego słowa supen, które oznacza jeść łyżką.
Tradycyjne polskie zupy
Tradycyjna kuchnia polska obfituje w zupy, odpowiednie na wszystkie okoliczności. Co prawda przepisy różnią się w zależności od regionu, jednak niewiele jest w Polsce osób, które nigdy nie jadły rosołu czy żurku.
Najpopularniejsze rodzaje zup to:
- Rosół
Wywar mięsno-warzywny, tradycyjnie przyrządzany na bazie kury. Cechuje go pyszny esencjonalny smak i intensywny aromat. Może także stanowić bazę do innych zup. Podawany z makaronem lub kluskami.
- Barszcz czerwony
Powstaje na bazie zakwasu z buraków. Dzięki temu udaje się uzyskać charakterystyczny, lekko kwaśny smak. Jest to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych, najczęściej podawana z uszkami lub pasztecikami.
- Barszcz biały
Ten rodzaj barszczu powstaje na bazie zakwasu pszennego (który powstaje z mąki pszennej). To lekka zupa, o niemal białej barwie. Często gotowana jedynie na białej kiełbasie.
- Żurek
Zupa podobna do barszczu białego, przygotowuje się ją jednak z zakwasu żytniego. Jest on także bardziej zawiesisty i ugotowany na wędzonce. Podobnie jak barszcz czerwony ma lekko kwaśny smak.
- Kapuśniak
To zupa z poszatkowanej kapusty i warzyw. Najczęściej wywar na kapuśniak powstaje na bazie wędzonego boczku lub żeberek
Przepisy, z których dowiesz się jak przygotować idealne zupy znajdziesz na: https://www.kaufland.pl/przepisy/zupy.html.