Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu. W zaawansowanym stadium utrudnia wykonywanie nawet podstawowych czynności. Choroba może się jednak latami rozwijać bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy, co opóźnia diagnostykę i wdrożenie leczenia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy choroby POChP, aby móc na nie w porę zareagować.
Spis treści
Co trzeba wiedzieć o POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba charakteryzująca się stanem zapalnym w układzie oddechowym. Czynnikami ryzyka choroby są m.in. dym tytoniowy, pyły oraz gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu. POChP prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc, czego konsekwencją są trudności z oddychaniem, niedotlenienie organizmu oraz ogólny spadek wydolności.
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową. Rzutuje ona na wszystkie kluczowe funkcje życiowe, a w dodatku mogą jej towarzyszyć także inne schorzenia, jak osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
To warto wiedzieć:
Szacuje się, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w ciągu 10 lat śmiertelność mająca bezpośredni związek z tą chorobą wzrośnie nawet o 30 proc.
Objawy choroby POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, szczególnie w początkowej fazie, nie zawsze daje niepokojące objawy. Z tego powodu wiele osób zgłasza się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, gdy trudno jest im normalnie funkcjonować bez pomocy innych.
To warto wiedzieć:
POChP jest nie tylko częstą przyczyną śmierci, ale także inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Zwykle pierwszymi objawami choroby POChP, na które zwraca się uwagę, są:
- Przewlekły kaszel – mamy tutaj na myśli kaszel utrzymujący się przez długi czas, zarówno w ciągu dnia, jak i rano oraz wieczorem. Nie ma on charakteru napadowego (jak przy astmie czy alergii), a wywołują go i nasilają czynniki drażniące, m.in. dym papierosowy, kurz, pył, zanieczyszczone powietrze.
- Duszność – duszność to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów dla POChP. Początkowo osoba chora może obserwować u siebie duszność wysiłkową. Na późnym etapie rozwoju choroby objaw ten może występować również w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny – plwocina to wydzielina z płuc, czasem o ropnym charakterze. Jej regularne odkrztuszanie (rano, wieczorem i w ciągu dnia) może sugerować POChP i należy to skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza, jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, co może być objawem bardzo poważnej choroby układu oddechowego (włącznie z rakiem płuca).
- Obniżona tolerancja wysiłkowa – czyli po prostu pogorszona kondycja, co mogą u siebie zaobserwować zwłaszcza osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport. Jeśli od pewnego czasu masz trudności z wchodzeniem po schodach, dostajesz zadyszki podczas zwykłego spaceru czy robienia zakupów, to rozważ skonsultowanie się z lekarzem POZ.
O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Grupy ryzyka POChP
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wywołują czynniki zewnętrzne, spośród których najważniejszym jest dym tytoniowy. To wciąż osoby palące np. papierosy są najbardziej narażone na zachorowanie na POChP. Dlatego każdy, kto ma powyżej 40 lat i pali lub palił, a obserwuje u siebie wymienione wyżej objawy, powinien skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu.
Czynnikami ryzyka POChP są również pyły i gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu, szczególnie w specyficznym środowisku pracy. Stąd na tę chorobę narażone są osoby wykonujące takie zawody, jak górnik, hutnik, pracownik budowlany, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, metalurg, rolnik czy nawet kosmetyczka.
Podejrzenie POChP – co robić?
Objawy choroby POChP powinny skłonić każdą osobę z grup ryzyka do jak najszybszej wizyty w przychodni. Lekarz POZ, na podstawie zebranego wywiadu i wstępnego badania osłuchowego, podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjent do poradni pulmonologicznej, gdzie ewentualnie będzie kontynuowana diagnostyka. Podstawowym badaniem pozwalającym stwierdzić lub wykluczyć POChP jest spirometria.
Zaznaczmy również, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych i płucach. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów choroby, a jego celem jest umożliwienie choremu samodzielnego funkcjonowania i zachowania jak najwyższego komfortu życia.