Konto dla młodych to coraz częściej zakładany rodzaj rachunku. Z takiego rozwiązania korzysta się nie tylko w celu przelewania kieszonkowego, lecz także po to, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko zarządzania dysponowanymi środkami i oszczędności. Młodzieżowe konto bankowe to pierwszy krok w dorosłość, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Współczesne konta dla młodych ludzi są łatwe w obsłudze, a przy tym bardzo funkcjonalne.
Spis treści
Czym jest tak zwane konto młodzieżowe?
Konta młodzieżowe są już powszechnie znane na rynku usług bankowych. Znajdują one zastosowanie zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. Ten rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego przeznaczony jest zazwyczaj dla osób w wieku 13-18 lat. Co ważne, to rodzic albo opiekun prawny sprawuje pieczę nad kontem swojego dziecka, chociaż pełnoprawnym właścicielem rachunku jest dziecko. Za jego pomocą młodzież może dokonywać płatności kartą, jak i wykonywać przelewy do pewnego limitu (ustalanego przez rodzica lub opiekuna). Konto młodzieżowe pozwala też na prowadzenie konta oszczędnościowego, które będzie powiązane z kontem głównym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta młodzieżowego?
Konto młodzieżowe jest pierwszym rachunkiem bankowym, z jakim spotyka się młody człowiek. Właśnie dlatego przed jego wyborem, należy dokładnie zapoznać się z ofertami różnych banków. Najważniejsze jest to, aby dana usługa była bezpieczna i prosta w obsłudze. Warto podkreślić to, że konta dla młodych są przeważnie darmowe. Niekiedy jednak, chcąc uniknąć opłat, trzeba spełnić pewne warunki. Przed podjęciem decyzji dobrze jest sprawdzić ranking kont młodzieżowych – cleverprofit.pl/ranking-kont-mlodziezowych/, a także zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- Opłaty- banki zazwyczaj udostępniają młodym ludziom konta bez opłat, jednak pod konkretnymi wymogami. Często trzeba mieć określone comiesięczne wpływy na konto. Niekiedy samo prowadzenie konta jest darmowe, jednak opłaty dotyczą używania karty czy też wyrabiania duplikatu w razie jej zgubienia,
- Bankomaty- niezwykle ważną kwestią jest też dostępność i lokalizacja bankomatów. Bezpłatne wypłacanie środków dotyczy przeważnie tylko wybranych bankomatów, a za wypłatę z tych dodatkowych, należy uiścić opłatę,
- Karta do konta i zakres uprawnień rodzica- osobom małoletnim wydawane są karty debetowe. Rodzic ma pewne prawa nadzoru nad finansami swojej pociechy, a więc może np. ustanowić limit dziennych transakcji. Banki mogą też informować rodzica o saldzie na koncie dziecka, a niekiedy może on używać konta jako rachunku wspólnego,
- Dodatkowe korzyści- mogą być to oferty specjalne, rabaty, jak i dodatkowe środki pieniężne w zamian za otwarcie konta w danym banku. Niektóre instytucje pozwalają na bezpłatne doładowanie telefonu przez Internet, darmowe wypłacanie pieniędzy we wszystkich bankomatach w kraju czy zlecenie przelewów stałych.
- Bezpieczeństwo i funkcjonalność konta- banki najczęściej udostępniają swoje aplikacji. Ważne jest to, aby była ona czytelna, intuicyjna i bezpieczna. Dziecko powinno móc sprawnie się do niej zalogować i wylogować, a także znaleźć wszelkie ważne informacje.
Konto młodzieżowe jest doskonałym sposobem na zapoznanie się ze światem finansów, jak i wzięciem odpowiedzialności za własny budżet. Dzięki niemu młody człowiek jest w stanie nauczyć się samodzielnego zarządzania dysponowanymi przez siebie środkami finansowymi, co z pewnością pomoże mu w dorosłym życiu.