W życiu każdego człowieka dochodzi do takich sytuacji, w których nie ma się pełnej kontroli nad swoim zdrowiem oraz samopoczuciem. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości chorobowych warto udać się na wizytę lekarską. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo tego, iż doktor wystawi pacjentowi zwolnienie lekarskie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wizyta odbyła się w formie online, na skutek czego uzyska się tzw. e-zwolnienie.
Spis treści
Zwolnienie online – co wiadomo na ten temat?
Konsultacje online niosą za sobą wiele zalet, ponieważ nie trzeba wtedy wychodzić z domu, a bez większych przeszkód można się umówić na wizytę u lekarza wybranej specjalności (zaleca się to zwłaszcza seniorom i schorowanym osobom). Konsultacje odbywają się poprzez:
- czat,
- rozmowę wideo,
- rozmowę telefoniczną.
Wizytę można umówić nawet w ciągu kilkudziesięciu minut, przez cały tydzień, niezależnie od pory dnia. Co istotniejsze, możliwe jest umówienie wizyty darmowej (na NFZ) lub prywatnej. Jeśli jest ku temu podstawa, specjalista wystawi pacjentowi e-zwolnienie, e-receptę lub e-skierowanie.
Zwolnienie lekarskie online – jak to właściwie działa? Przydatne informacje
Jeśli pacjent chce uzyskać zwolnienie online powinien umówić się na konsultację online w dogodnej dla siebie formie (czat, telefon, rozmowa wideo – na dedykowanej do tego platformie). Wybiera się specjalizację lekarza i optymalny termin wizyty. Następnie zakłada się konto pacjenta i opłaca się wizytę, a później pozostaje już tylko porozmawiać ze specjalistą, uzyskać diagnozę i otrzymać ewentualne zwolnienie lekarskie. To bardzo duże udogodnienie dla tych pacjentów, którzy narzekają na poważne dolegliwości chorobowe i nie zamierzają ryzykować niepotrzebnym wychodzeniem z domu.
Jak widać otrzymanie zwolnienia lekarskiego zwalniającego z pełnienia obowiązków służbowych na czas choroby wcale nie jest trudne. Wystarczy wybrać odpowiedniego lekarza, ustalić termin wizyty i odbyć teleporadę. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego stawia diagnozę i wystawia L4 online (na wybraną przez siebie ilość dni). Elektroniczny dokument odbiera później ZUS i pracodawca, a dzieje się tak na skutek wykorzystania nowoczesnych systemów informatycznych. Tym samym nie trzeba zawozić zwolnienia do siedziby własnej firmy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że ZUS może przeprowadzić kontrolę, jeśli stwierdzi, że po drodze wystąpiły jakieś nieprawidłowości.
E-zwolnienie – krótkie podsumowanie
Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o e-zwolnieniach. To zwolnienie lekarskie, które przysługuje pacjentowi po odbyciu konsultacji lekarskiej online (teleporady). Może się ona odbywać na trzy podstawowe sposoby: w formie czatu, rozmowy wideo i rozmowy telefonicznej. Wizytę umawia się na dedykowanej do tego platformie, wybiera się specjalizację lekarza i termin wizyty, a następnie zakłada się konto i opłaca się konsultację. Później lekarz przeprowadza wywiad medyczny, stawia diagnozę i wystawia ewentualne e-zwolnienie, które drogą elektroniczną odbiera ZUS (może przeprowadzić kontrolę) i pracodawca. To bardzo dobra informacja dla tych osób, które są ciężko chore lub też są po prostu seniorami. Wizytę można umówić w dowolnie wybranym dniu tygodnia, niezależnie od pory dnia (na NFZ lub prywatnie).