Jedni ją kochają, inni nie są do niej przekonani. Ci którzy nie mieli okazji korzystać z sauny mają obawy dotyczące zarówno panującej w takich miejscach etykiety, jak i tego, jak wpływ ona na zdrowie. Jednak, jeśli kąpiele w łaźni parowej są znane ludzkości od lat coś musi być na rzeczy. Dlatego też warto przełamać opory i choć raz spróbować relaksu w saunie fińskiej. Zaleca się, tylko aby do tej wizyty odpowiednio się przygotować.
Spis treści
Jak działa sauna?
Dawno, dawno temu ludzie odkryli, że aby wzmocnić siły witalne organizmu, trzeba się dobrze wygrzać. Można to zrobić okrywając się szczelnie pierzyną albo biorąc gorącą kąpiel. Sauna parowa nie jest więc wcale współczesnym wynalazkiem. Już w starożytności ludzie wiedzieli, że gorące źródła polepszają samopoczucie i wspomagają szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlatego też korzystali z możliwości kąpieli w naturalnych zbiornikach zasilanych przez wody geotermalne. Tam, gdzie nie było dostępu do takich cudów natury zajmowano się budowaniem miejsc, w których można było się wygrzać i podreperować zdrowie. Pobudzenie krążenia, wzmocnienie odporności i lepsza drożność dróg oddechowych zachęcała do regularnego odwiedzania takich miejsc.
Ciekawą historię ma klasyczna sauna fińska. Podobno jej odkrycie wiąże się z czystym przypadkiem, bo z wykopaniem dołu w ziemi i dostaniem się do ciepłych złóż termalnych. W warunkach długiej i mroźnej zimy takie rozwiązanie okazało się zbawienne. Zachęcało do tego, aby spędzać tam czas i z biegiem lat stało się fińskim rytuałem. Finowie pobyt w saunie łączyli zarówno z przyjemnością, wydarzeniem społecznym, sesją zdrowotną, jak i przeżyciem duchowym. Saunę fińską traktowano bowiem również, jako miejsce nierozerwalne z lokalnymi wierzeniami i strefą odstraszającą złe duchy.
Tradycyjna sauna fińska robi światową karierę
W Finlandii funkcjonują zarówno prywatne sauny przydomowe, jak i obiekty publiczne. Takich miejsc jest bez liku, więc nawet w niewielkich miasteczkach można bez problemu z nich skorzystać. W pozostałych krajach niewiele osób na swoje przydomowe sauny. Decydują się na nią zazwyczaj znawcy tej przyjemności. W polskich warunkach takie przyjemności można znaleźć przykładowo w hotelach. W wielu z nich w strefie SPA znajduje się też sauna. Zakopane oraz inne popularne kurorty mają wiele takich miejsc.
Jakie są jeszcze zalety pobytu w łaźni? Otwierają się pory skóry, w więc następuje lepsze wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki sesji kosmetyki wnikną głębiej, co sprawia, że działają dużo skuteczniej. Biosauna, czyli rodzaj sauny w której stosuje się niższą temperaturę jest polecany osobom z problemami z układem krwionośnym i z nadciśnieniem. Mogą też z niej korzystać ludzie z nadwrażliwością naczynek krwionośnych, którzy powinni unikać typowej sauny, z uwagi na to, że panujące w niej warunki mogą nie być dla nich korzystne.
Jakie rodzaje sauny można spotkać?
Mimo że najpopularniejsza jest tradycyjna sauna fińska, czyli tzw. sucha to nie jest ona jedynym typem pomieszczeń, w których można odbyć ciepłą kąpiel parową. Jej odmianą jest łaźnia parowa. Temperatura w tym pomieszczeniu nie przekracza 40-50° C, a wilgotność powietrza sięga prawie 100 procent. Jest ona sauną aromatyczną, w której można wdychać olejki eteryczne i dodatkowo odbyć sesję relaksacyjną.
Popularny jest też hamam, czyli rodzaj łaźni wywodzący się z Turcji. W przeciwieństwie do suchej sauny fińskiej ten rodzaj jest określany, jako parowy. Wszystko za sprawą niższej temperatury oraz licznych źródeł parującej wody. Turecki hamam na bardziej charakter towarzyski, niż leczniczy.