To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jakość samej taśmy LED to jedno, a moc zasilacza – drugie. Odpowiedni dobór napięcia zagwarantuje najlepsze parametry oświetlenia, podczas gdy pomyłka może przyczynić się do gorszej wydajności. W związku z tym postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych informacji na ten temat.
Zasilacz do taśmy LED
Wysokiej jakości taśmy ledowe o różnych formach można dzisiaj kupić w sklepie internetowym: https://sklep.neonica.pl/tasmy-led. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Sprawdź, ale pamiętaj: to, jakie powinno być napięcie w taśmie LED, zależy w dużej mierze od samej taśmy. Aby więc skutecznie dobrać zasilacz, należy zapoznać się wartością mocy znamionowej jednego metra taśmy, którą chce się kupić. Istotna jest również długość instalacji, jaką ma obsłużyć zasilacz. Obie te wartości należy pomnożyć przez siebie i do wyniku dodać 10%. Gdy to zrobimy, otrzymamy wskaźnik mocy minimalnej, jaką powinien mieć zasilacz do taśmy LED w danym pomieszczeniu. Ale to jeszcze nie koniec…
Ważne jest, aby się upewnić, czy nasz system oświetlenia LED wymaga napięcia 12 V, czy na przykład 230 V. Z reguły do użytku domowego wybiera się taśmę 24 V i do niej również potrzebny jest zasilacz. W przypadku zakupu taśmy z diodami LED 230 V osobny zasilacz nie będzie konieczny.
Taśma LED a spadek napięcia
Osoby instalujące taśmę LED w swoim domu często łączą ją z drugim paskiem, a nawet trzecim i czwartym. Wszystko tak naprawdę zależy od danego pomieszczenia oraz potrzeb, niemniej łączone oświetlenie LED jest ostatnimi laty bardzo popularnym zabiegiem dekoracji wnętrz. Wiąże się z tym jednak pewien mankament. Otóż zdarza się, że intensywność generowanego w ten sposób światła jest mniejsza, niż to ma miejsce w przypadku pojedynczej taśmy ledowej. Jak sobie z tym poradzić?
Rzecz w tym, że poszczególne diody LED pochłaniają odrobinę napięcia, a im więcej diod w danej instalacji, tym mniejsza będzie moc całości. Efekt: finalne napięcie jest mniejsze od tego, czego oczekujemy na początku. Dobór zasilacza ma tutaj znacznie. Jeśli jego możliwości będą równe z napięciem wymaganym przez jedną taśmę, mocy po prostu nie wystarczy na całość. W związku z tym zawsze lepiej wejść na stronę sklep.neonica.pl/tasmy-led i kupić tam nieco mocniejsze urządzenie. Wybór jest naprawdę duży, więc można pod tym adresem znaleźć zasilacz pod dowolną instalację LED.
Można także wykonać obwód zamknięty. Jeśli ktoś ma na to czas i ochotę, oczywiście. Dla sprawnego majsterkowicza nie powinno być problemem, aby podłączyć zasilacz LED do obu końców swojej instalacji. Wystarczy tylko przylutować do nich przewody zasilające, które następnie zostaną połączone z zasilaczem. Ten oto sposób podłączenia taśmy LED pozwala zredukować spadek napięcia, o ile nie ma się do dyspozycji mocniejszego zasilacza.
Jak podłączyć zasilacz LED?
Skoro wiemy już, jakie napięcie do taśm LED jest potrzebne oraz jak poradzić sobie z efektem jego spadku, skupmy się teraz na samym połączeniu urządzeń. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, jaki zasilacz został przez nas kupiony. Zasilacz modułowy z systemem zaciskowym to bardzo łatwy montaż, który opiera się na umieszczeniu końcówek kabli w odpowiednich zaciskach. Ich zadaniem jest utrzymanie przewodu w pozycji tak, aby nie nastąpiło przypadkowe rozłączenie. Na rynku jest jeszcze dostępny zasilacz hermetyczny. Jego kable są łączone z kablami taśmy LED za pomocą specjalnej złączki. Oczywiście zasilaczy nie wolno mostkować. Z jedną instalacją może pracować tylko jeden zasilacz ledowy.