W różnorodnych instalacjach, w celu uniknięcia potencjalnie groźnych sytuacji wynikających z gwałtownego wzrostu lub spadku ciśnienia, stosuje się dość proste, ale dzięki temu niezawodne mechanizmy zabezpieczające. Bazą takich mechanizmów są zawory bezpieczeństwa instalowane w strategicznych punktach instalacji transportujących płyny lub gazy, również w systemach sprężonego powietrza. To elementy chroniące instalację, wchodzące w jej skład elementy robocze oraz obsługujących ją pracowników.
Spis treści
Jak zbudowany jest sprężynowy zawór bezpieczeństwa?
To element składający się z korpusu najczęściej wykonanego z mosiądzu, materiału odpornego na korozję i wyróżniającego się dużą wytrzymałością, charakterystycznego grzybka zamykającego przepływ medium i sterującej nim wewnętrznej sprężyny. Gdy ciśnienie przekracza określoną normę, sprężyna nie może utrzymać grzybka w pozycji neutralnej i jest on wciskany do otworu kanału, w ten sposób zamykając przepływ medium. W przypadku sprężynowych zaworów dwukierunkowych, gdy ciśnienie jest zbyt niskie, wówczas sprężyna przyciąga do siebie grzybek, który zamyka przepływ, tym samym chroniąc instalację i podłączone do niej siłowniki lub inne urządzenia przed pracą przy zbyt niskim ciśnieniu. Pod adresem https://www.martechpneumatyka.pl/zawory-bezpieczenstwa znaleźć można kilka przykładów zaworów bezpieczeństwa w wielu rozmiarach, przystosowanych do użycia w instalacjach pneumatycznych o różnych poziomach maksymalnego i minimalnego ciśnienia.
Przeznaczenie zaworów bezpieczeństwo
Urządzenia służące blokowaniu przepływu medium przy skrajnych wartościach ciśnienia w instalacji są nieodzownym elementem wielu systemów. Zawory bezpieczeństwa używane są do ochrony elementów instalacji transportujących ciecze i gazy. Takie podzespoły spotkać można w kompresorach, pneumatycznych urządzeniach sterujących, różnego rodzaju zbiornikach i układach ciśnieniowych. Używa się ich w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowania urządzeń i instalacji, a w pewnych sytuacjach także jako rodzaju wzmacniaczy ciśnienia. Tego typu elementy są nieodłączną częścią instalacji sprężonego powietrza.
W celu ochrony instalacji ciśnieniowej przez skrajnymi wartościami ciśnienia stosuje się proste modele zaworów sprężynowych, najczęściej mosiężnych, dzięki temu wytrzymałych i niepodatnych na korodowanie. Sprężynowe zawory bezpieczeństwa dostępne są w bogatym wyborze rozmiarów i maksymalnych wartości obsługiwanego ciśnienia. W instalacji zawsze należy stosować zawory o ściśle określonych parametrach, zgodnie z wymaganiami.