Słysząc homeopatia, wiele osób zastanawia się – co to jest? Niewielka liczba ludzi wie, że są to naturalnie występujące substancje lecznicze. Czy możliwe jest skuteczne leczenie choroby za pomocą homeopatii? Czy w ogóle są dopuszczone do sprzedaży w Polsce? Ta kontrowersyjna metoda ma swoich zwolenników i przeciwników.
Spis treści
Naturalne metody leczenia
Homeopata zajmuje się formami medycyny niekonwencjonalnej, w której pacjent otrzymuje bardzo mała dawka leku spowodowałaby objawy choroby u zdrowej osoby. Substancje użyte w preparatach leczniczych są łatwe w użyciu, bezpieczne w użyciu, a ich przygotowanie opiera się na rozcieńczaniu i wstrząsaniu. Główne zasady leczenia homeopatycznego to: zasada podobieństwa, teoria sił witalnych i zasada minimum.
Podstawowe zasady, czyli jak działa homeopatia?
Główne zasady klasycznej homeopatii opierają się na kilku podstawach. Pierwsza to zasada podobieństwa, która nakazuje traktować podobne z podobnym. Według homeopatów ta sama substancja , która powoduje choroby w wysokich stężeniach , może powodować choroby w bardzo małych dawkach. Jako przykład mogą służyć leki wymiotne. Przyjmowany w dużych dawkach przez zdrową osobę powoduje wymioty, nudności i ślinotok.
Mówi się, że oparty na nim lek homeopatyczny pomaga w nadmiernym wydzielaniu śliny i gwałtownych wymiotach. Jest oczywiście przygotowany według zasad czyli mocno rozcieńczony. Kolejną zasadą homeopatii jest teoria sił witalnych – Hahnemann twierdził, że samo odzyskanie lekarstwa nie wystarczy, ale aby człowiek uwolnił swoją duchową energię, którą ma w sobie i pozwolił mu uzdrowić własne ciało. Bez tej energii życiowej nie jest on w stanie czuć ani leczyć.
Zasady terapii homeopatycznej
Ważnymi zasadami homeopatii są także: indywidualizm, wzmacnianie. Pierwsza zakłada, że każdy jest inny, więc nawet z podobnymi objawami nie ma dwóch osób, które zawsze przyjmują ten sam lek. Dynamizacja to kolejne serie rozcieńczeń ciał stałych lub cieczy, po których następuje dynamizacja.
Proces ten ma na celu zminimalizowanie skutków ubocznych substancji oraz, w przypadku potencji, ukrytą moc.
Leki homeopatyczne
Preparaty należące do leków homeopatycznych wytwarzane są z naturalnych składników, surowców roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych. Najpopularniejsze to arnika górska, rumianek, vera, sól morska, glinki czy pierwiastki takie jak złoto, srebro, selen czy krzem. Istnieją również leki wytwarzane z patologii ludzi i zwierząt – otrzymywane są z całych zwierząt lub ich produktów lub wydzielin – z węży, mleka zwierzęcego, wydzielin gruczołów odbytniczych. W Polsce preparaty homeopatyczne posiadają świadectwo dopuszczenia do obrotu wydane przez Instytut Leków. Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. nie wymagają one dowodu skuteczności terapeutycznej.