Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne mają wpływ na plony. Konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, glebę i składniki odżywcze gleby, a jednocześnie często lepiej znoszą ostrzejsze warunki — okresowe podlewanie, nadmierne nasłonecznienie, nadmiar wody w czasopismach. W rezultacie mogą oni szybko „zablokować” żniwo, doprowadzając do całkowitego zniszczenia.
Spis treści
Cechy chwastów jednoliściennych
Chwast jednoliścienny to ten, który po kiełkowaniu wytwarza tylko jeden liścień. Mogą również występować wiosną, ponieważ są jednoroczne i byliny. Stanowią więc wielką konkurencję dla upraw ozimych i jarych, co może skutkować znacznymi plonami. Ze względu na ich pokrewieństwo botaniczne ze zbożami, może być wektorem patogenów i szkodników, co spowoduje szybki rozwój i rozprzestrzenianie się. Ze względu na ich wysoką częstotliwość i ich ważne jest, aby móc rozpoznać ich poszczególne gatunki. Chwasty jednoliścienne stanowią duże niebezpieczeństwo dla wielu upraw polowych, począwszy przede wszystkim od zbóż, poprzez rośliny okopowe i oleiste, aż do upraw warzywniczych.
Chwasty jednoliścienne
Istnieje wiele gatunków chwastów jednoliściennych, które mogą rosnąć i nie sposób ich wszystkich wymienić. Niemniej jednak obserwacja pokazuje, że istnieje co najmniej kilka bardziej powszechnych. Jeżeli to możliwe to do zwalczania chwastów jednoliściennych należy stosować substancje czynne o różnych mechanizmach działania.
Samosiewy zbóż
Są to rośliny, które wysiały się samoistnie po utracie ziaren podczas zbiorów. Traktowane są jak chwasty, ponieważ pozbawiają roślin uprawnych ważnych składników potrzebnych do wzrostu nadmiernie zagęszczają koronę upraw. Zboża samosiewne występują głównie w rzepaku ozimym, u którego ich zwalczanie jest stosunkowo proste.
Miotła zbożowa
To największy „wróg” zbóż ozimych. Są to rośliny jednoroczne lub wiosenne. Bardzo dobrze zimuje i rośnie nawet przy niskich temperaturach
Z tego powodu jego kiełkowanie może nastąpić zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią. Miotła zbożowa preferuje gleby o wyższej wilgotności.
Zwykle dojrzewa przed żniwami i podczas żniw może gubić ziarna w ogromnych ilościach — kilka tysięcy. Jego próg szkodliwości szacuje się na 5-10 sztuk metr kwadratowy.
Chwastnica jednostronna
Kolejny bardzo powszechny zły chwast znaleziony w naszym kraju. Jest rośliną jednoroczną, wiosenną, niezimującą. Ma ciemnozielone liście o szerokości 2 centymetrów i kłosy przypominają wizualnie kłosy prosa. Chwastnica może osiągnąć nawet 1 metr wysokości. Jest bardzo konkurencyjny w stosunku do korzeni, kukurydzy i kukurydzy. Wystarczy kilka sztuk chwastów na metr kwadratowy, aby uszczuplić zbiory o około 5%.