W mediach i czasopismach popularnonaukowych coraz częściej można spotkać się z określeniem osób WWO. Co to oznacza? Czym wyróżniają się ludzie o wysokiej wrażliwości? Jak ten typ osobowości wpływa na ich codzienne funkcjonowanie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
WWO psychologia – na czym polega wysoko wrażliwa osobowość?
Zastanawiasz się, czy należysz do grona osób wysoko wrażliwych?
Z czym mierzą się wysoko wrażliwe osoby?
Jesteś WWO i chcesz poprawić swoją jakość życia?
Spis treści
WWO psychologia – na czym polega wysoko wrażliwa osobowość?
Wysoko wrażliwe osoby przeżywają wszystko o wiele intensywniej. Bujna wyobraźnia, podatność na stres i empatia – to wszystko wyróżnia je z grupy ludzi, którzy nie identyfikują się jako WWO. Psychologia mówi już wiele na ten temat – warto skorzystać z fachowej literatury w tym zakresie.
W przypadku osób wysoko wrażliwych możemy mówić o zdecydowanie większej reaktywności na otaczające bodźce zewnętrzne.
Kolejne wyróżniki osób WWO to sumienność w działaniu oraz umiejętność głębokiego współodczuwania problemów innych ludzi. To zaledwie ułamek cech, które dotyczą tej grupy ludzi.
Zastanawiasz się, czy należysz do grona osób wysoko wrażliwych?
Po czym poznać, że jesteś osobą wysoko wrażliwą? Jeśli np. często słyszysz od rodziny czy znajomych, że zbyt mocno się przejmujesz – wówczas może to być dla Ciebie jedna z oznak wskazująca na to, że może wyróżniać Cię wysoka wrażliwość.
Osoby WWO czują intensywniej, są także głęboko podatne na piękno i sztukę. Niejednokrotnie analizują w głowie różne sytuacje, rozkładając je przy tym na czynniki pierwsze. To jednak nie koniec – jeżeli rozważasz przy tym rozmaite możliwość i układasz w głowie możliwe scenariusze konkretnych wydarzeń oraz plany awaryjne – możesz to potraktować jako kolejną oznakę. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że osoba wwo ma zdolność do natychmiastowego kojarzenia faktów oraz niejako do czytania między wierszami.
Z czym mierzą się wysoko wrażliwe osoby?
Jakie trudności występują w przypadku osób wysoko wrażliwych? Na uwagę zasługuje to przede wszystkim możliwość szybkiego przebodźcowania. Gdy bowiem reaktywność emocjonalna jest połączoną z wysoką wrażliwością przetwarzania sensorycznego – wówczas dochodzi do szybszego uczucia przemęczenia. Takie emocjonalne poczucie wycieńczenia może występować nie tylko wówczas, gdy obiektywnie występuje nadmiar bodźców. Czasem tradycyjny dzień w pracy obfitujący w dużo wydarzeń i spotkań może powodować, że osoba wysoko wrażliwa będzie czuć się przedwcześnie wyczerpana.
Jesteś WWO i chcesz poprawić swoją jakość życia?
Jeżeli na podstawie poniższego artykułu widzisz podobieństwo do własnej osoby, a poczucie przytłoczenia i współodczuwanie emocji doskwierają Ci w codziennym życiu – warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Dzięki takiej pracy własnej oraz rozmów ze specjalistą będziesz mógł poprawić swoją jakość życia. Przestymulowanie i poczucie przeciążenia emocjonalnego wcale nie muszą towarzyszyć Ci przez resztę Twojego życia w takim samym natężeniu! Doświadczony psycholog lub psychoterapeuta będzie w stanie zaproponować Ci konkretne techniki do wdrożenia, dzięki którym polepszysz swoją jakość życia. Nie oczekuj jednak natychmiastowych efektów, a nastaw się raczej na długofalową pracę. W końcu ciężko z dnia na dzień zmienić dotychczasowy sposób myślenia i nawyki, prawda?
Jeżeli zauważasz podobieństwo WWO do kogoś z bliskich Ci osób – podeślij mu ten poradnik. Uświadomienie sobie swojego typu osobowości i powodów często analizowania oraz poczucia przytłoczenia emocjonalnego może być pomocne i stanowić początek nowej drogi, świadomego życia z WWO!