Aktywność na świeżym powietrzu, nawet jeśli to tylko spacer, jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej. Zimą jednak szczególnie powinniśmy zadbać o komfort cieplny – wtedy nie tylko nie zabezpieczymy się przed infekcjami, ale i nie będziemy szybko uciekać do domu z powodu przemarznięcia. Jak się ubrać na zimowy spacer?
Spis treści
Jaką podeszwę powinny mieć buty na zimę?
Niezależnie od tego, czy stąpamy po ubitym śniegu, pośniegowym błocie, czy przemarzniętej grudzie, to cienka podeszwa w naszym bucie może nam bardzo szybko dać znać, że robi się zdecydowanie coraz mniej komfortowo, a nieprzyjemny chłód obejmuje coraz wyższe partie naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie odizolować swoje stopy od zimnego podłoża. Kluczowe jest więc założenie odpowiednich butów – niezależnie od tego, czy będą to śniegowce damskie, czy ulubione botki za kostkę, to konieczna jest grubsza podeszwa, która dodatkowo będzie posiadać traper lub bieżnik. Dzięki temu ochronimy się od lodowatej powierzchni i nie poślizgniemy się na lodzie lub ubitym śniegu.
Wyższe śniegowce damskie to także właściwa ochrona przed takimi czynnikami jak topniejący śnieg lub rozdeptana mokra i brudna śnieżna breja. Śniegowce damskie nie tylko wykonane są materiałów, które nie ulegną przemoknięciu, ale także posiadają odpowiednie ocieplenie, które zapewni komfort naszym stopom. Nie mniej istotna jest grubsza i stabilna podeszwa – na to też możemy liczyć, jeśli chodzi o śniegowce damskie.
Jakie okrycie wierzchnie wybrać na spacer zimą?
Podczas spaceru zimą może przydarzyć się nam nie tylko padający śnieg czy deszcz, ale jesteśmy także często narażeni na zwiększoną wilgotność, a także mróz. Odpowiednie okrycie wierzchnie jest więc konieczne, aby ze spaceru wrócić suchym i rozgrzanym. Najlepiej więc sprawdzą się lekkie i ciepłe kurtki co najmniej za pupę oraz uszyte z materiałów, które nie przemokną i nie przepuszczą zimnego wiatru. Warto zwrócić uwagę zarówno na ich wewnętrzną, jak i zewnętrzną warstwę, a także ocieplenie zastosowane pomiędzy nimi. Szczelny kołnierz, kaptur, a także zabezpieczenia zamków i wykończenia rękawów jeszcze bardziej wpłyną na uczucie komfortu.
Postaw na bieliznę termiczną!
Choć może niektórym wydaje się ona już zbytkiem w przypadku zwykłego spaceru, to jednak zdecydowanie ochroni nas przed przemarznięciem, a wszystko dlatego, że zapobiegnie przepoceniu się podczas większego wysiłku i tym samym nie wrócimy z mokrym t-shirtem do domu. Jej zaletą jest także to, że ograniczymy ilość t-shirtów i bluz zakładanych pod kurtkę, choć i tak najlepiej stosować metodę „na cebulkę”.
Niezbędnik zimowy – czapki, szaliki i rękawiczki
Choć to tylko dodatki, to jednak mają niebagatelne znaczenie dla naszego komfortu cieplnego. Wybierzmy je tak, aby pasowały do pozostałych elementów naszej garderoby, takich jak kurtka czy śniegowce damskie. Powinny dobrze przykrywać newralgiczne miejsca, takie jak uszy czy szyja. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów jak wełna lub skóra lub wysokiej jakości materiałów syntetycznych.