Nawilżacz powietrza to urządzenie, które coraz częściej gości w domach. Chociaż nie brakuje osób, które dbają również o wilgotność powietrza w swoich biurach. Nawilżacz ultradźwiękowy jest w stanie sprawić, że poprawi się m.in. komfort jakości snu.
Spis treści
Funkcjonalne nawilżacze powietrza
Zbyt suche powietrze nie jest korzystne dla zdrowia. Często się o tym mówi, ale społeczeństwo ignoruje ten fakt, w sposób pasywny podchodząc do nawilżania powietrza. Tematu nie można ignorować, ponieważ przyczynić się to może chociażby do problemów z drogami oddechowymi, czy też do zbyt przesuszonej skóry.
Tym bardziej więc warto docenić nawilżacze powietrza, które są w stanie pomóc m.in. osobom jakie na co dzień zmagają się z:
- alergią,
- częstymi kaszlami,
- bólami głowy, zatok,
- suchą skórą,
- podrażnionymi oczami.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Jak działa nawilżacz powietrza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem ma się do czynienia. Obecnie można otrzymać:
- nawilżacz ultradźwiękowy – emituje ultradźwięki, które są w stanie rozbić cząsteczki wody. Niektóre nawilżacze ultradźwiękowe mają wbudowane higrometry.
- nawilżacz parowy – posiada pojemnik na wodę, który podłączany jest do prądu. Następuje podgrzanie wody, a w następnej kolejności emisja delikatnej mgiełki. Są to urządzenia, które polecane są do sypialni oraz do pokoi dzieci.
- nawilżacz ewaporacyjny – także działa dzięki zasilaniu elektrycznemu. On to zasysa powietrze z pokoju, a następnie uwalnia je pod postacią mgiełki.
Co wpływa na wybór nawilżacza powietrza?
Do wyboru jest ogromna ilość urządzeń. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup? Na liście takich czynników na pewno należy wymienić:
- pojemność zbiornika,
- możliwość użycia olejków eterycznych (niektóre pozwalają tylko na użycie wody destylowanej),
- powierzchnia nawilżania,
- kontrola wilgotności (umożliwia ją właśnie higrometr),
- automatyczne wyłączanie,
- wydajność nawilżacza,
- filtr węglowy,
- dozownik zapachów,
- funkcje dodatkowe.
Oczywiście, nie trzeba pod uwagę wziąć wszystkich tych rzeczy. Łatwo się bowiem domyśleć, że pójdzie za tym większa cena. Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę koszta eksploatacji. Tak, aby mieć pewność, że nawilżacz powietrza Philips, czy też innej marki, nie spowoduje ogromnych rachunków w przyszłości.
Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych i innych
Dzięki nim nie będzie problemu z utrzymaniem prawidłowej wilgotności powietrza. Ultradźwiękowy nawilżacz, czy też inny model, to także oczyszczacz powietrza. W końcu będzie można przestać przejmować się patogenami, które krążą w środowisku. Wiele osób docenia je nie tylko w sezonie grzewczym, ale także przez pozostałą część roku.