Nierzadko jednak ludzie latami zastanawiają się, co mogą zrobić dla nadmiernie pijącego człowieka, który przez długi okres wierzy, że sam poradzi sobie ze swoim alkoholizmem. Zarówno osoby uzależnione, jak i ich rodziny obawiają się o swój los. Pytają: jak wybrać najlepszy ośrodek leczenia uzależnień spośród wielu dostępnych?
Spis treści
Kto może pomóc alkoholikowi?
Każdy, kto zachęca osobę uzależnioną do podjęcia leczenia odwykowego od alkoholu, może jej pośrednio pomóc. Osoba ta może pomóc osobie uzależnionej w znalezieniu informacji o tym, gdzie można podjąć leczenie odwykowe. Osoba ta może wskazać uzależnionemu specjalistów, którzy mogą mu pomóc. Najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną placówką leczenia uzależnień np. odwiedzając stronę https://dezyderata.com/, która pomoże uzależnionemu. Tam terapeuci uzależnień mogą zdiagnozować u osoby uzależnionej uzależnienie od alkoholu, stosując kryteria ICD-10. Jest to międzynarodowa klasyfikacja chorób.
Czy alkoholik może być zmuszony do podjęcia leczenia? Jaki powinien być sygnał alarmowy?
Na to pytanie można odpowiedzieć prosto, że czerwone światło zapala się, gdy członek rodziny zaczyna nadmiernie pić. Gdy zostanie to zauważone, osoba nadużywająca zwykle ukrywa się za nawykami picia. Daje to rodzinie wrażenie, że krzywdziciel się zmienił i ich ostrzeżenia przed nadużywaniem alkoholu są skuteczne. Te fałszywe nadzieje są powszechne.
Tragedia choroby alkoholowej polega na tym, że zwykle objawia się ona w pełni u osoby, która pije alkohol. W tym momencie zmienia się metabolizm osoby uzależnionej i niestety nigdy nie można tego odwrócić. Alkoholik nie jest już w stanie ukryć swojego uzależnienia. Nie musi to oznaczać, że przestaje pić lub wchodzi na drogę trwałej abstynencji. Jest to najważniejszy warunek zatrzymania rozwoju choroby alkoholowej. Czasami proces popadania w chorobę może trwać aż do momentu, gdy alkoholik osiągnie swoje dno. Dopóki alkoholik nie uzna, że jest bezsilny wobec alkoholu i nie wyrazi zgody na leczenie stacjonarne w ośrodku zamkniętym.
Na czym polega terapia uzależnień?
Terapia uzależnień lub elementy psychoterapii uzależnień polega na pierwszym zdiagnozowaniu i rozpoznaniu problemów osoby uzależnionej. Stosuje się terapię indywidualną i grupową, aby pomóc pacjentowi zrozumieć jego uzależnienie i to, jak wpływa ono na jego życie. Ważnym aspektem jest szkolenie w zakresie odmawiania picia alkoholu i używania narkotyków. Terapia uzależnień obejmuje nie tylko pomoc osobie uzależnionej, ale także członkom jej rodziny.
Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
Uzależnienie to złożona choroba, która wpływa na umysł, ciało i duszę. Terapia wymaga dokładnego zrozumienia historii pacjenta i konkretnych szczegółów jego uzależnienia. Chociaż historia i losy każdego pacjenta są wyjątkowe, istnieją pewne wspólne mechanizmy, które mogą prowadzić do uzależniającego myślenia, odczuwania i zachowania. Należą do nich osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu lub innych leków, a także hazardziści i osoby coraz bardziej uzależnione od nowych technologii.