Występujące w obrębie stawów dolegliwości bólowe mogą mieć różnorakie podłoże. Ból stawów może być objawem choroby, ale nie zawsze nim jest. Wstępne rozpoznanie źródła problemu można postawić na podstawie charakteru i lokalizacji bólu, jednak do jego potwierdzenia konieczna jest diagnostyka. Bez względu jednak na przyczynę dolegliwości, warto zastosować sposoby, które łagodzą ból stawów, podnoszą komfort życia i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Co robić, gdy pojawia się ból stawów? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak złagodzić ból stawów domowymi sposobami? Odpowiadamy!
Spis treści
Najczęstsze przyczyny bólu stawów – jakie są?
Ostry ból jednego lub kilku stawów może mieć wiele różnych przyczyn. Można je podzielić ze względu na lokalizację dolegliwości:
- stawy dłoni (w tym drobne stawy rąk i nadgarstków) – przeciążenia, urazy, choroba zwyrodnieniowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba de Quervaina, przykurcz Dupuytrena, toczeń rumieniowaty układowy, zespół cieśni nadgarstka1,
- staw łokciowy – łokieć tenisisty lub golfisty, zwichnięcie, złamanie, choroba zapalna lub zwyrodnieniowa2,
- staw kolanowy – nadwyrężenie, skręcenie, naderwanie ścięgien, uszkodzenie chrząstki, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, choroby zapalne i zwyrodnieniowe3,
- staw biodrowy – zwichnięcie, stan zapalny, choroba zwyrodnieniowa stawów, złamanie kości miednicy lub szyjki kości udowej3.
Jeśli występuje ból stawów o przewlekłym charakterze i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy udać się do lekarza i wykonać badania.
Charakterystyczne objawy bólu stawów
Bóle stawowe mogą mieć różny charakter i stopień nasilenia w zależności od tego, których stawów dotyczą i co jest ich przyczyną. Przede wszystkim ból może dotyczyć jednego lub wielu stawów. Często dokucza tzw. ból startowy, czyli pojawiający się na początku wykonywania określonej czynności. Dolegliwościom bólowym stawów towarzyszy obrzęk i sztywność stawów, a nierzadko również ból mięśni3.
Ból stawów – diagnostyka
Diagnozowanie bólu stawów najczęściej wymaga wykonania badań, wśród których znajdują się m.in.3:
- badania laboratoryjne (OB (odczyn biernackiego) i morfologia),
- prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
- dodatkowe badania obrazowe (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny),
- punkcja stawu.
Jak wygląda leczenie bólu stawów?
Postępowanie w dużej mierze zależy od przyczyny powstawania dolegliwości, jednak w większości przypadków zastosowanie znajdują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejszające ból i stan zapalny. Dostępne są leki zarówno doustne, jak i przeznaczone do stosowania miejscowego w postaci maści lub żeli3.
Do miejscowego leczenia bóli mięśniowo-stawowych oraz choroby zwyrodnieniowej stawów przeznaczony jest produkt leczniczy 4Flex Pure Gel. Naproksen stosowany w postaci żelu na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Precyzyjnie działa w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem4.
Domowe leczenie i naturalne sposoby na bóle stawów
Polecane sposoby, które zmniejszają objawy zapalenia stawu i łagodzą dolegliwości bólowe to3:
- Stosowanie leków bez recepty – wskazane jest łagodzenie dolegliwości przy pomocy leków opisanych wyżej.
- Odciążanie stawu – należy ograniczyć nadmierną aktywność stawu, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń.
- Ćwiczenia fizyczne – po ustąpieniu bólu powinno się wykonywać ćwiczenia wzmacniające staw i poprawiające jego ruchomość.
- Okłady z lodu – zmniejszają objawy zapalenia stawu. Zaleca się robienie ich 2–3 razy dziennie po 15 minut.
- Zabiegi zmniejszające ból i stan zapalny – takie zabiegi powinien dobrać lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą.
Pamiętajmy, że jeśli ból stawów nie mija po kilku dniach od wdrożenia powyższych sposobów w połączeniu z lekami z grupy NLPZ, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka (dostęp: 2022.11.18.)).
- Stępień K., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna Praktyczna, Carolina Medical Center, Warszawa, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego (dostęp: 2022.11.18.)).
- Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, Medycyna Praktyczna, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.11.18.)).
- Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022.11.18.).
Na zlecenie marki 4Flex