Poddasze coraz częściej wykorzystywane jest do tworzenia bardzo modnych aranżacji wnętrz. To pomieszczenie niezwykle klimatyczne o wielu nowoczesnych możliwościach. Jednym z kluczowych elementów są schody na poddasze. Czym kierować się podczas ich wyboru? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Spis treści
Właściwy wybór schodów na poddasze
Schody strychowe to modele, które nie muszą nawiązywać do klasycznych modeli schodów. Z powodzeniem możemy postawić na składane schody na poddasze niewielkich rozmiarów. Wysuwane schodki z całą pewnością pozwolą na oszczędność miejsca. Jeśli zaś lubimy klasyczne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddasze prowadziły schody zabiegowe czy ze spocznikiem. Co więcej, jest to najczęściej spotykana praktyka w przypadku, gdy na poddaszu zaaranżowaliśmy salon, pokój dzienny czy sypialnię. Wysuwane schodki na strych wykorzystywane są najczęściej w momencie, gdy poddasze służy przede wszystkim jako miejsce do przechowywania świątecznych ozdób czy starych dokumentów. Z polecanych modeli warto sprawdzić schody strychowe FAKRO.
Co wziąć pod uwagę wybierając schody na poddasze?
Wybierając schody na poddasze, oprócz ich wyglądu, designu, szczególną uwagę należy poświęcić na ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania wśród wszystkich domowników. Co więcej, aranżując pokój na poddaszu, w ciągu dnia będziemy przemierzać przez wybrany model schodów kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt razy, przez co muszą być one także komfortowe. W związku z tym warto postawić na schody przede wszystkim użytkowe.
Rodzaje schodów na poddasze
Wybór schodów na poddasze jest bardzo różnorodny. Wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Wyróżnić można takie rodzaje jak:
- Schody segmentowe,
- Schody nożycowe,
- Schody zabiegowe,
- Schody kręcone,
- Schody kacze,
- Schody ażurowe.
To najpopularniejsze rodzaje, które wybierane są jako schody prowadzące na poddasze.
Schody segmentowe chowają się w suficie. Ich cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar. Konstrukcja oparta została na składanych do góry segmentach. Do ich rozwinięcia wystarczającym jest pociągnie klapy, przy pomocy profesjonalnej tyczki.
Schody zabiegowe to konstrukcja dwubiegowa, w której biegi skręcają się pod kątem prostym. Ich cechą charakterystyczną jest brak spocznika. Co więcej, w miejscu skrętu stopnie przybierają kształt trapezu bądź trójkąta.
Schody nożycowe dedykowane są do wnętrz o małej powierzchni. Ich cechą charakterystyczną jest typowa harmonijka, jak również łatwość rozkładania. To schody metalowe, przez co doskonale wpiszą się w najbardziej loftowe, industrialne aranżacje.
Jak sama nazwa wskazuje, schody kręcone oparte są na centralnym słupie wspornikowym. To model, który wyposażony został w balustradę, która pozwala na bezpieczne użytkowanie.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są schody tzw. kacze, czyli o niejednakowej szerokości stopni.
Często napotkać można schody ażurowe prowadzące na poddasze, które stają się zarazem jedną z najciekawszych dekoracji wnętrz. Ich cechą charakterystyczną jest brak podstopnicy, przez co między schodami występuje nowoczesny prześwit.
Postaw na designerskie, komfortowe schody na poddasze i ciesz się z uzyskanych efektów przez długi czas.