Gęste i zadbane włosy są wizytówką każdego człowieka. Na ich stan w dużym stopniu wpływa sposób pielęgnacji, ale nie tylko. Dobra kondycja włosów zależy bowiem w dużym stopniu od składników odżywczych dostarczanych organizmowi wraz z dietą. Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne może mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, a nawet doprowadzić do ich nadmiernego wypadania [1]. Dowiedz się, jakie witaminy mają wpływ na stan włosów oraz jak zadbać o ich zdrowy wygląd domowymi sposobami.
Spis treści
Witaminy na włosy – jakie witaminy wpływają na wygląd i kondycję włosów?
Aby mieć piękne włosy, należy dostarczać im niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników odżywczych. Mocne i zdrowe włosy świadczą o dobrym stanie zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.
Witaminy dla włosów – jakie witaminy mają ogromne znaczenie dla zdrowego wyglądu włosów? Oto lista tych najważniejszych [1]:
- Witamina A – poprawia metabolizm cebulek włosowych. Pobudza porost włosów, stymulując mieszki włosowe;
- Witaminy z grupy B – szczególnie ważna jest witamina B5 (kwas pantotenowy), która nadaje połysk włosom i chroni je przed siwieniem. Inną ważną witaminą dla włosów jest biotyna (witamina H lub B7), ponieważ hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych i łagodzi łupież;
- Witamina E – chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Połączona z witaminami z grupy B stymuluje mieszki włosów do produkcji nowych, mocniejszych włosów.
- Witamina C – chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu, który wpływa na prawidłowy wzrost włosów i ich odbudowę.
Składniki mineralne dla włosów – jakie składniki mineralne wpływają na zdrowie włosów?
Oprócz witamin dla mocnych włosów ważne są też składniki mineralne. Każdy z nich odgrywa w organizmie inną rolę, dlatego przedstawiamy te najważniejsze [1]:
- żelazo – poprawia strukturę włosów, odpowiada za transport czerwonych krwinek, które niosą ze sobą substancje odżywcze niezbędne do wzrostu;
- miedź – odpowiada za pigment we włosach, dlatego jej brak przyczynia się do wczesnego siwienia;
- cynk – ogranicza wypadanie włosów, jego niedobór może powodować przesuszanie włosów, przy niedoborze znacznym można łysieć;
- siarka – odpowiada za utrzymanie właściwej struktury łodygi włosa, przy jej niedoborze występuje łamliwość i włosy tracą elastyczność.
Jak uzupełnić witaminy ważnych dla włosów?
Zmniejszona ilość substancji odżywczych często może być przyczyną np. złego stanu skóry głowy i włosów. Dlatego dla pięknego wyglądu włosów tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne wspomniane wyżej. Jeśli włosy stają się łamliwe i zaczynają wypadać, a ogólna kondycja włosów i paznokci zaczyna się pogarszać, to może świadczyć o tym, że występuje zmniejszona ilość witamin i minerałów. W takim przypadku warto rozważyć suplementację.
W aptece dostępne są wysokiej jakości suplementy na włosy w postaci kapsułek lub tabletek, które dostarczą organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, pomagając w ten sposób zadbać o zdrowie i jednocześnie wzmocnić włosy oraz poprawić stan skóry i paznokci. W przypadku braku wyraźnych wskazań stosowanie suplementów diety w ramach profilaktyki nie jest konieczne. Zdrowa dieta jest głównym źródłem cennych dla zdrowia składników odżywczych [2].
Codzienna pielęgnacja włosów – jak zadbać o włosy domowymi sposobami?
Odpowiedni sposób pielęgnacji wzmacnia włosy i ogranicza ich nadmierne wypadanie. Dlatego postarać się przestrzegać na co dzień poniższych zasad [3]:
- ogranicz stosowanie lakierów, wosków i żelów do układania włosów,
- do mycia włosów stosuj szampony dobrane do stanu Twoich włosów, a po umyciu używaj specjalistycznych odżywek,
- szampon wylewaj z butelki najpierw na mokre dłonie i dopiero potem nałóż go na zmoczone wcześniej włosy;
- podczas mycia włosy delikatnie masuj opuszkami palców,
- do mycia włosów nie używaj gorącej wody,
- po umyciu dokładnie spłucz pianę z włosów, następnie odsącz nadmiar wody ręcznikiem i dopiero potem delikatnie je rozczesz,
- do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów używaj wysokiej klasy kosmetyków.
Opracowano na zlecenie partnera Falvit
Bibliografia:
- Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków, 2012.
- Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
- Styczeń P., Jak dbać o włosy?, PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, 2016, 48-50.