PIT 36 i PIT 36L to często używane deklaracje. Ta pierwsza dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Natomiast druga tyczy się przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Spis treści
PIT 36 – podstawowe informacje
Deklaracja PIT składana jest w typowych sytuacjach, gdy pracownik, zleceniobiorca, rencista bądź emeryt rozlicza jedyne swoje przychody. W deklaracji PIT 36 przychody opodatkowane są według skali podatkowej (17% i 32%). Osoba do 26 roku życia, kiedy osiąga przychody poniżej 120 000 to mimo, że podatku nie płaci, musi złożyć deklarację. Tej deklaracji nie wybiera się, gdy uzyskuje się przychody opodatkowane inaczej niż skalą podatkową. Podatku nie płacą również rodziny posiadające powyżej 4 dzieci, przyszli emeryci powracający do kraju, jednak zobowiązane są te osoby, żeby złożyć deklarację PIT.
Do urzędu skarbowego rozliczenie PIT musi trafić przed 2 maja 2023 roku. Może to być PIT online, który jest wygodniejszy. Takie rozliczenie jest możliwe na e-pity.
Wybór PIT 36 – dla kogo?
Osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej wybierają PIT 36. Tak samo robią osoby, które prowadziły działy specjalne produkcji rolnej na ogólnych zasadach.
PIT 36 to również dobry wybór w przypadku uzyskania przychodów z podnajmu, najmu, dzierżawy i poddzierżawy lub umów w podobnym charakterze. Podatnicy uzyskujący przychody ze źródeł krajowych, gdy płatnik nie przekazuje pełnej informacji na temat dochodów też składają to zeznanie. Samemu odpowiada się za wyliczenia oraz za zapłatę składek oraz zaliczek na podatek. W ten sposób rozlicza się z urzędem skarbowym, gdy źródła przychodów pochodzą zza zagranicy bez pośrednictwa polskich płatników.
Rozliczenie PIT 36 – a łączenie przychodów?
W momencie, gdy podatnik uzyskuje również inne przychody opodatkowane według skali będzie składać dwie różne deklaracje, czyli PIT 36 i deklarację właściwą dla innych rodzajów przychodów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na:
- w przypadku prowadzenia spółki, gdy wspólnik rozlicza się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, to również drugi podatnik musi rozliczać się w ten sam sposób. Nie można wtedy zastosować rozliczania na zasadach ogólnych, podatku liniowego. Wszyscy muszą rozliczać się w ten sam sposób,
- w przypadku prowadzenia spółki i rozliczania jej na podstawie podatku liniowego, to z innych dochodów nie można rozliczać się na innych zasadach. Nie można w spółce rozliczać się liniowo, a prywatnie na zasadach ogólnych.
Deklaracja PIT 36 jest właściwa, gdy podatnik rozlicza się zgodnie z zasadami podanymi powyżej. Podatnik, który składa PIT 36 może być także zobowiązany do złożenia PIT 38, PIT 28, w zależności od tego jak wygląda sytuacja.
Kiedy PIT 36 L?
Zeznanie podatkowe PIT 36L wybierają podatnicy, kiedy rozliczają się podatkiem liniowym. PIT 36L składa się do 2 maja 2023 roku. Błędem jest wskazywanie odliczeń w tej deklaracji. Podatek liniowy sprawia, że traci się taką możliwość. Istnieją jednak wyjątki. Zaliczyć do nich można: odliczenie składek ZUS czy ulga na działalność badawczo-rozwojową. Można też odliczyć darowizny na edukację, ulgi związane z COVID, odliczenia składek IKZE oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Przy tej deklaracji możliwe jest także rozliczenie kosztów ponoszonych w celu uzyskania, zabezpieczenia czy zachowania źródła przychodów.
Łączenie przychodów w PIT 36L
Złożenie PIT 36L jest obowiązkowe, nawet wtedy gdy uzyskuje się inne przychody. W takim wypadku niezależnie od tej deklaracji trzeba także złożyć PIT 37, PIT 16A, PIT 28 w zależności od innych źródeł przychodów.