Bez odpowiedniej przynęty na ryby ciężko o efektywne łowienie. Wybór jej odpowiedniego rodzaju może mieć zdecydowany wpływ na ilość brań. Co więcej, każda z przynęt odpowiednia będzie do innego gatunku ryby, więc warto określić swoje łowieckie zamiary i się do nich dostosować. Jakie są rodzaje przynęt i na które najczęściej decydują się wędkarze?
Spis treści
Zanęta przed łowieniem zwiększa szansę na udane połowy?
Jednym z elementów składających się na udane łowienie jest zanęta, która pomoże zwiększyć szansę na większą ilość brań. Jednak ważne jest zachowanie paru zasad, by efekt był jak największy.
Nęcenie zwabia rybę w konkretny obszar, ale także ją tam zatrzymuje. Istotny w osiągnięciu tego jest umiar. Zrobiona zanęta nie powinna nakarmić ryby, ważne jest, by lekko poczuła jej smak. Dostarczony aromat pokarmu i ruch wody sprawiają, że ryby są zainteresowane i przypływają w konkretne miejsce. Szukają z zapałem kawałków pokarmu i wyczekują go w tym obszarze.
Jakie są zasady nęcenia?
Jedną z zasad nęcenia, którą powinien poznać każdy wędkarz, jest ostrożność. Wrzuconej zanęty już się nie wyciągnie, dlatego umiar jest tutaj kluczowy. Na zamkniętych zbiornikach wody jej ruch jest minimalny. Zanęta więc nie będzie się przemieszczać lub będzie się to odbywać w nieznaczącym stopniu. Warto dorzucić zanęty, jeśli branie się nie pojawiło, jednak w małej ilości i pod warunkiem że poprzednia porcja na pewno już się rozpuściła. Natomiast w rzekach, potokach, czy zbiornikach z dużym przepływem wody zanęta wymaga większej uwagi. Prąd wody część wrzuconej porcji przemieszcza, a nawet całkowicie usuwa z obszaru nęcenia. Warto w takim przypadkach częściej dorzucić zanęty, a efekt z pewnością będzie większy. Gdy ryba nie bierze, nie należy się martwić, może być to powód zbyt dużej intensywności aromatu zanęty. Warto przesunąć miejsce połowu o kilka metrów, jeśli dłuższy czas nie było brania.
Drugą ważną zasadą nęcenia jest miejsce zarzucania. Powinno być ono jak najdokładniejsze. Warto także, aby zanęta znajdowała się tuż obok spławika z przynętą, taka sytuacja przekłada się na rezultaty połowów. Przyjmuje się, że miejsce nęcenia i łowienia powinno znajdować się w obrębie 1 metra kwadratowego. Dokładność przełoży się na ilość złowionych ryb. Kluczowa jednak w tym wszystkim jest cierpliwość i umiejętność dostosowania do warunku danego zbiornika.
Zanęta może zwiększyć szansę na udane łowienie. Ważne jest jednak dostosowanie się do paru zasad, które wpłyną na ich efektywność. Dopełnieniem udanego nęcenia będzie dobranie odpowiedniej przynęty. Na połów wpłynie między innymi jej rodzaj, a także typ łowiska.
Sztuczne a naturalne przynęty na ryby – rodzaje i zastosowanie
Każde łowisko jest inne, dlatego nasze przynęty wędkarskie też powinny takie być. Warto próbować ich różnych rodzajów, by znaleźć najlepszą opcję dla danego miejsca. Wyróżniamy obecnie podział na przynęty na ryby naturalne oraz przynęty sztuczne. Każda z nich będzie nie tylko do innego gatunku ryby, ale także sprawdzi się lepiej w różnych warunkach. Sprawdźmy jakich rodzajów przynęt używać.
Przynęty naturalne:
- Białe robaki – są to larwy much, można łowić na nie płotkę oraz karpia;
- Czerwone robaki – sprzedawane są w plastikowych pojemnikach w sklepach wędkarskich, możemy znaleźć je także samodzielnie. Sprawdzą się podczas łowienia wielu gatunków ryb, m.in. okoni i leszczy;
- Kukurydza konserwowa – to naturalna roślinna przynęta, która sprawdzi się podczas łowienia płoci;
- Pszenica – będzie doskonałym składnikiem zarówno do tworzenia zanęty, jak i przynęty. Sprawdzi się szczególnie dobrze podczas połowu ryb z rodziny karpiowatych;
- Pijawka – choć może wydawać się to nietypowy rodzaj przynęty, to doskonale sprawdza się przy połowie sumów, okoni, leszczy i węgorzy;
- Rosówka – tak, jak w przypadku czerwonych robaków można zbierać tę przynętę samodzielnie. Najczęściej pojawia się po opadach deszczu;
- Ciasto – to rodzaj przynęty, którą każdy wędkarz z łatwością przygotuje w domu. Kasze mannę gotuje się aż do momentu wyparowania wody, jej konsystencja staje się łatwa do formowania. Bez problemu można zrobić z nich kulki gotowe do zamontowania na haczyk wędki. Opcjonalnie do ciasta można dodać aromatu bądź barwnik. Pomoże to przyciągnąć uwagę ryb.
Przynęty sztuczne natomiast najczęściej wykorzystywane są do metody spinningowej. Za jej pomocą najlepiej łowi się drapieżniki. Zatem jakie są rodzaje i zastosowanie sztucznych przynęt dla wędkarzy?
- Błystki – jest to najprostszy rodzaj przynęty. Blaszka podczas ściągania żyłki obraca się i dzięki promieniom słońca mieni się w wodzie;
- Woblery – świetnie imitują pokarm drapieżników, przyciągają więc doskonale ich uwagę. Wykonane są najczęściej z wytrzymałych materiałów takich jak drewno i plastik;
- Twistery – wykonane są z elastycznych materiałów, często o intensywnym kolorze. Przynęta przypomina robaka, składa się z korpusu oraz ruchomego ogonka, więc podczas ściągania intensywnie się porusza;
- Mormyszki – ten rodzaj przynęty sprawdzi się do łowienia pod lodem;
- Rippery – przynęta świetnie zwabia drapieżniki poprzez imitacje ruchów żywej ryby.
Najpopularniejsze przynęty wędkarskie – jakie wybrać?
Wybór przynęty na ryby w dużej mierze zależy od tego, jaki gatunek ryby chcemy złowić. Naturalne przynęty to tanie rozwiązania, które z łatwością można złapać bądź przyrządzić samemu. Są łatwo dostępne i sprawdzą się w połowie większej ilości gatunków ryb. Jest to opcja w głównej mierze z myślą o spławiku. Sztuczne przynęty są za to stworzone do połowu drapieżników. Dostępne są w każdym sklepie wędkarskim i świetnie sprawdzają się do metody spinningowej.
Najlepsze przynęty, które powinny znaleźć się w asortymencie każdego wędkarza to m.in.: biały, jak i czerwony robak. Doskonale sprawdzą się do większości gatunków ryb. Z naturalnych przynęt na uwagę zasługuje także ciasto. Doceniana jest zwłaszcza ze względu na łatwość wykonania. Ze sztucznych przynęt największą popularnością cieszą się Wobblery oraz Rippery. Oba rodzaje doskonale generują ruchy. Woblery imitują żywego robaka, Rippery natomiast ruchy ryby.