Plenerowe imprezy są coraz popularniejsze, ponieważ ludzie chcą być blisko natury – dobrze wypoczywać i zachwycać się krajobrazem. Do takich uroczystości wlicza się także ślub, który w otwartej przestrzeni gwarantuje wiele możliwości i oryginalnych rozwiązań. Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na taki charakter wesela.
Spis treści
Jak zorganizować przyjęcie ślubne na świeżym powietrzu?
Organizacja wesela w plenerze wiąże się nie tylko z dodatkowymi formalnościami czy kosztami, ale również kwestiami organizacyjnymi. Najpierw należy w urzędzie cywilnym złożyć wniosek o ślub w plenerze. Z kościelnym ślubem pod chmurką będzie trudno, ale nic straconego, po mszy św. można udać się na imprezę w otwartej przestrzeni. Warto taką organizację oddać profesjonalistom i dopilnować, by:
- zawsze był plan B na wypadek nieprzewidywanej burzy czy ulewy,
- gościom nie było ani za zimno, ani za gorąco,
- miejsce było wyposażone w odpowiednie oświetlenie.
Ważne jest rozmieszczenie stołów – aktualnie na świeżym powietrzu popularne jest ustawienie w kształcie litery „S” oraz łatwy dostęp do kącików z przekąskami. Do dekoracji wykorzystuje się gałęzie drzew i pod nimi organizuje całe imprezowe centrum.
Goście powinni mieć stały dostęp do wody, ale można też zorganizować budkę z lodami lub drink-bar, w którym goście zamówią dowolne piwo oraz inne trunki. Jeśli chodzi o główne posiłki, można skorzystać z cateringu lub dań przygotowanych na miejscu. Do tego dochodzi także obsługa kelnerska. Niezależnie od wybranej przez Was opcji, musicie pamiętać o odpowiednim przechowywaniu potraw tak, aby uniknąć zepsucia się żywności. Zadbajcie przede wszystkim o zaplecze sanitarne.
Wesele w plenerze – pogoda może pokrzyżować plany
Nawet optymistyczne prognozy, nie dają pewności od gwałtownych i niespodziewanych zjawisk atmosferycznych, jakie mogą wystąpić w dniu Waszego ślubu. Gościom trzeba zapewnić miejsce do schronienia przed deszczem, nawet jeśli nad ich głowami znajdują się namioty. Przy upalnej aurze, trzeba pamiętać o cieniu, by zapewnić im trochę ochłody.
W bardziej zabudowanych namiotach warto w czasie letnich dni pomyśleć o klimatyzacji, którą zawsze można wypożyczyć. Na wieczór należy przygotować wiklinowy kosz z kocami, a ciągu dnia przydadzą się także przeciwsłoneczne okulary i kremy z filtrem.
Organizując wesele w plenerze, należy liczyć się także z nieproszonymi gośćmi, czyli insektami. Komary i muszki mogą zrujnować każdą imprezę, dlatego przygotujcie zestaw „odstraszaczy” i zostawcie je w widocznym miejscu tak, żeby każdy z gości mógł z nich skorzystać. Pomocne będą kremy, aerozole i specjalne chusteczki. Dodatkowo warto wyposażyć ogród w lampiony i specjalne urządzenia z ultradźwiękami, które odstraszają insekty.
Co jeszcze wziąć pod uwagę organizując wesele pod chmurką?
Wesele na świeżym powietrzu można wykorzystać również do kreatywnego menu i ciekawej prezentacji dań. Pod szklanymi talerzami pięknie będzie wyglądał liść paproci, a przekąski zaprezentowane na drewnianych i grubych tacach lub liściach monstery. Nawet jeśli chcecie zastosować tradycyjne, drukowane karty warto je oryginalnie ozdobić gałązką rozmarynu lub przycisnąć mandarynką.
Oświetlenie powinno tworzyć klimatyczny nastrój, dlatego zadbajcie o różne źródła światła: lampki solarne, girlandy, cotton balls, pochodnie, latarnie grzewcze i świeczki. Pamiętajcie także o drogowskazach, by goście nie musieli niczego szukać.