W czasie ciąży przyszła mama przechodzi przez wiele badań. Testy prenatalne, którymi zajmiemy się teraz bliżej, przeprowadza się, by ocenić rozwój płodu, wykryć ewentualne zaburzenia tego procesu oraz ustalić ich przyczynę. Na tej podstawie powstają później konkretne rokowania dotyczące dalszego przebiegu ciąży, a także zalecenia dla ciężarnej, dzięki którym zwiększy się szansa na bezpieczną, bezproblemową ciążę i poród. Można także zaplanować leczenie dziecka – niekiedy nawet już w łonie matki, wiedząc, jakim problemom zdrowotnym trzeba będzie stawić czoło.
Niezbędne badania prenatalne może wykonać ginekolog prywatnie, podczas standardowej wizyty przyszłej mamy w jego gabinecie.
Spis treści
Badania prenatalne – rodzaje
Badania prenatalne możemy podzielić na testy inwazyjne i nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu, natomiast umożliwiają jedynie oszacowanie ryzyka wystąpienia problemu zdrowotnego czy wady genetycznej. Jeśli takie wstępne podejrzenie już istnieje, można zweryfikować je dalej za pomocą badań prenatalnych inwazyjnych. Wymagają one pobrania próbki pochodzącej od płodu, dlatego pojawia się ryzyko poronienia czy wewnątrzmacicznej infekcji. Dodajmy jednak, że rozwój medycyny pozwala ograniczyć takie zagrożenia do minimum.
Jakie testy prenatalne warto wykonać?
Przyjrzyjmy się bliżej, jakie możliwości daje nieinwazyjny test prenatalny. Poniżej znajduje się charakterystyka kilku z nich.
- Badanie PAPP-A
Test prenatalny PAPP-A jest zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne każdej przyszłej mamie. Wymaga on jedynie przeprowadzenia badania USG oraz pobrania krwi i skontrolowania w niej poziomu dwóch hormonów: PAPP-A i beta-hCG.
- Badanie VERAgene
Ten test ma na celu ocenę prawidłowego rozwoju i przebiegu ciąży. Stanowi on uzupełnienie badania USG.
- Test Sanco
Kolejny na liście Sanco test również polega na pobraniu krwi ciężarnej, a następnie zbadania obecnego w niej płodowego DNA pochodzącego z łożyska. Na tej podstawie można przede wszystkim sprawdzić liczbę i budowę chromosomów, co pozwala określić ryzyko wystąpienia najczęstszych wad chromosomowych, na przykład zespołu Downa.
Test Veracity – nieinwazyjny test genetyczny
Warte wykonania jest także badanie Veracity – bardzo szczegółowy i nieinwazyjny test nowej generacji, które pozwala wykrywać mikrodelecje i aneuploidie chromosomów u płodu. Potrzebna jest jedynie próbka krwi matki.