Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, do którego przygotowujemy się zazwyczaj już kilka miesięcy wcześniej. Warto przeczytać poniższe porady, żeby wiedzieć co warto zakupić dla noworodka, a co jest zupełnie zbędne w jego pierwszych dniach i tygodniach życia.
Wyprawka – przydatne porady
Czas zakupu akcesoriów dla noworodka sprawia ogromną radość przyszłym rodzicom. W dzisiejszych czasach mamy bardzo szeroki wybór rzeczy dla niemowląt i dzieci, warto jednak te zakupy przemyśleć, żeby nie gromadzić w domu niepotrzebnych przedmiotów i nie wydać przy tym całych naszych oszczędności. Na początek warto skupić się na przedmiotach, które są niezbędne do funkcjonowania naszego maleństwa w pierwszych jego dobach. Warto takie zakupy rozłożyć sobie w czasie, gdyż jest to spory wydatek. Planując zakup pierwszych ubranek pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej nasze maleństwo przyjdzie na świat. Nie przesadzajmy też z ilością, gdyż, po pierwsze, nie wiemy, czy dziecko urodzi się małe, czy duże, a po drugie takie maleństwa bardzo szybko z ubranek wyrastają, więc może się okazać, że części zgromadzonych wcześniej ubranek nawet nie zdąży założyć. Nie warto kupować środków pielęgnacji na zapas, gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, może okazać się, że któryś środek powoduje u naszego dziecka uczulenie. Może to być krem, oliwka, puder lub nawet pieluchy. Może się okazać, że zakupione akcesoria trzeba będzie zastąpić innymi. Jeśli po porodzie okaże się, że o czymś zapomnimy, nie musimy się tym stresować, teraz wszystko jest dostępne i stacjonarnie i w sklepach internetowych, gdzie wysyłki są realizowane nawet tego samego dnia. Planując zakup nowych mebli, typu: łóżeczko, fotel do karmienia, bujaczek, komodę z przewijakiem itp. warto najpierw sprawdzić, czy mamy na to wszystko wystarczająco dużo miejsca, żeby niepotrzebnie nie zagracić pokoju. Zapewne znajdzie się w naszej wyprawce rzecz, która okaże się być nieprzydatna, co będzie wynikało z indywidualnego charakteru dziecka. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje w różnych sytuacjach. Są dzieci, które nie akceptują noszenia w chuście lub nawet nie akceptują wózków, musimy sobie z tego zdawać sprawę.
Od czego zacząć kompletowanie noworodkowej wyprawki?
Przygotowując się do przyjścia na świat dziecka warto zacząć od uzyskania informacji od szpitala, w którym planowany jest poród, jaka wyprawka jest wymagana przez daną placówkę. Często takie informacje podane są na stronie internetowej danego szpitala, jeśli ich nie ma, warto skontaktować się z placówką, w celu uzyskania takich informacji. Warto sobie zrobić listę rzeczy wymaganych przez szpital (będą to rzeczy dla dziecka i dla mamy), następnie odhaczać te, które już mamy i od razu spakować je w torbę, którą zabierzemy ze sobą. Warto na kilka tygodni przed planowaną datą porodu mieć już skompletowane i spakowane rzeczy niezbędne w szpitalu, tak żeby nie zaskoczyła nas sytuacja, kiedy poród zacznie się wcześniej. Komfort psychiczny przyszłej mamy jest bardzo istotny, a przygotowana torba zaoszczędzi jej powodu do stresu. Jak już zgromadzimy rzeczy niezbędne w szpitalu, można wtedy kompletować akcesoria, które będą przydatne po powrocie ze szpitala. Tutaj wybieramy: łóżeczko, przewijak, pieluchy tetrowe/bambusowe – są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu, warto mieć ich kilka na zmianę, pieluchy jednorazowe, ale nie przesadzajmy z ilością, gdyż pierwsze tygodnie będą testowaniem odpowiednich pieluch dla naszego dziecka, chusteczki nawilżone, maść na odparzenia, wanienka, termometr do sprawdzania temperatury wody, mydło lub płyn do kąpieli dla niemowląt, ręcznik kąpielowy, najlepiej z kapturkiem, nożyczki do paznokci z zaokrągleniem na końcach, miękka szczotka do włosów dla niemowląt, no i oczywiście ubranka na zmianę, tutaj też nie przesadzajmy z ilością, gdyż musimy przetestować, które są komfortowe dla dziecka.
To ogólne informacje dla każdego przyszłego rodzica, najważniejszą jednak kwestią, o której należy pamiętać w całym tym szaleństwie zakupowym, jest fakt, że dla maleństwa najważniejsza będzie miłość i troska rodziców, i żadne akcesoria, czy też zabawki mu tego nie zastąpią, owszem, mogą być ułatwieniem w codzienności, ale ich niedobór w żadnym wypadku nie czyni nikogo gorszym rodzicem.