Zarówno jako studenci psychologii, osoby stawiające pierwsze kroki na ścieżce kariery psychologa, jak i wieloletni specjaliści powinni nieustannie aktualizować posiadają wiedzę oraz doskonalić swoje umiejętności. Aby to zrobić, warto czytać artykuły naukowe i książki, a także blogi poświęcone psychologii, jak i uczestniczyć w konferencjach naukowych. Chcąc się rozwijać, warto również rozważyć uczestnictwo w szkoleniach psychologicznych – dlaczego? Dowiedz się więcej w naszym artykule.
Spis treści
Szkolenia psychologiczne – dlaczego warto?
Jeśli pragniemy wiązać swoją karierę z psychologią – a przede wszystkim chcemy rozwijać się jako psycholodzy czy terapeuci – powinniśmy dbać o zdobywanie nowej wiedzy i rozwój umiejętności intra- i interpersonalnych. Należy także pamiętać o pozyskiwaniu kompetencji w zakresie przeprowadzania psychologicznych testów. Aby to osiągnąć, warto uczestniczyć w szkoleniach psychologicznych.
Zdobywanie nowej wiedzy
Szkolenia psychologiczne stanowią doskonałą okazję do zdobywania nowej wiedzy. Psychologia jako dziedzina nauki nieustannie się rozwija – badacze wciąż prezentują kolejne odkrycia oraz sugerują praktyczne implikacje, dzięki którym możliwe jest zaoferowanie skuteczniejszej pomocy pacjentom. Podczas szkoleń możemy zapoznać się z aktualną wiedzą i zalecanymi metodami działania. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę teoretyczną i zapoznamy się z efektywnymi technikami pracy.
Poszerzanie kwalifikacji
Aby poszerzyć swoje kwalifikacje, warto uczestniczyć w szkoleniach psychologicznych przeprowadzanych w formie wykładowo-warsztatowej. Takie spotkania na początku pozwalają uczestnikom zapoznać się z określonymi narzędziami i technikami, aby następnie przećwiczyć ich wykorzystanie w praktyce. Dzięki szkoleniom możemy również nauczyć się obsługi narzędzi, które znacząco pomogą nam w pracy z pacjentem. Przykładem może być narzędzie MMPI-2 znacząco wspierające specjalistę podczas diagnozy psychologicznej – zanim jednak będzie ono mogło zostać przez niego wykorzystane, niezbędne jest zdobycie wiedzy o obliczaniu i interpretowaniu jego wyników, a także pisaniu opinii.
Postaw na swój rozwój i odkryj szkolenia psychologiczne, podczas których zdobędziesz wiedzę i poszerzysz swoje kwalifikacje: https://www.psychostart.pl/szkolenia-psychologiczne/.
Atmosfera sprzyjająca nauce
Warto także wspomnieć, że szkolenia psychologiczne umożliwiają znacznie efektywniejsze uczenie się. Spotkania pobudzają w uczestnikach pozytywne emocje, co istotne wspomaga proces nauki. Aktywność naszego układu dopaminergicznego jest dodatkowo zwiększona z uwagi na możliwość zdobywania wiedzy od specjalistów i kontakt z innymi uczestnikami – wpływa to pozytywnie na skuteczność procesów związanych z uczeniem się. Ponadto, ludzie uczą się również poprzez obserwację. Jak wskazuje teoria społecznego uczenia się, takie spotkania szkoleniowe mogą znacząco pomagać nam w zdobywaniu wiedzy.
Nawiązywanie kontaktów
Chociaż podczas szkoleń zdobywamy wiedzę i umiejętności, należy pamiętać także o cennych kontaktach. W trakcie spotkań szkoleniowych zyskujemy okazję na poznanie innych osób, które pasjonują się psychologią – możemy z nimi porozmawiać oraz wymienić swoje doświadczenia. Może być to początek znajomości na długi czas, w której można dzielić się swoimi przemyśleniami i sięgać po porady.
Co więcej, szkolenia psychologiczne prowadzone są doświadczonych specjalistów. To osoby z ogromną wiedzą, które chętnie się nią dzielą – po spotkaniu nierzadko można z nimi porozmawiać, by dopytać o poruszane wcześniej zagadnienie czy poprosić o wskazówkę.
Możliwość zdobycia certyfikatu
Część organizatorów szkoleń psychologicznych umożliwia nam pozyskanie certyfikatów. Dzięki nim otrzymujemy potwierdzenie zdobytych umiejętności i wiedzy, a także chęci ciągłego dokształcania się. Certyfikaty sygnalizują przy tym pacjentom, że korzystają z usług profesjonalisty. Mogą być one również ważne dla osób rozpoczynających swoją podróż po ścieżce kariery psychologa – w taki sposób możemy zyskać przewagę na rynku pracy.
Szkolenia psychologiczne umożliwiają nam zdobycie nowej wiedzy i umiejętności – a to wszystko w sprzyjającej nauce atmosferze. Podczas spotkań możemy również nawiązać cenne kontakty, a na końcu szkolenia otrzymać certyfikat. Co istotne, szkolenia powinny być prowadzone przez kompetentne i doświadczone osoby, najlepiej w formie wykładowo-warsztatowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto uczestniczyć w szkoleniach psychologicznych. Trzymamy kciuki za Wasz rozwój w dziedzinie psychologii!