W przypadku pracy z piłą łańcuchową zawsze istnieje ryzyko, że straci się nad nią kontrolę w momencie jej użytkowania, co niestety stanowi zagrożenie dla zdrowia i nawet życia. Kluczowe staje się wobec tego zabezpieczenie pracownika, zgodnie z zasadami BHP, aby nie doszło do wypadku. Poszczególne modele spodni antyprzecięciowych różnią się materiałem wykonania, wagą, stopniem zabezpieczenia, komfortem użytkowania.
Spis treści
Jakie klasy zabezpieczenia ma odzież antyprzepięciowa?
Spodnie antyprzecięciowe mogą być różnej klasy, dlatego powinno się mieć to na uwadze przy zakupie, to samo dotyczy strefy zabezpieczenia przed przecięciem. Producenci odzieży BHP muszą kierować się ściśle przyjętymi wymogami, normą EN 381, która określa odporność na przecięcie. Klasa zabezpieczeń informuje o tym, jak wysoką skuteczność ochrony zapewnia dane ubranie robocze. Spodnie do pracy ze szkłem mogą mieć klasę od 0 do 3. Przy największym poziomie zabezpieczenia trzeba liczyć z dużą wagą ze względu na zastosowanie sporej ilości włókien.
Jeśli pracownik straci kontrolę nad piłą łańcuchową, wypadnie mu ona z rąk i uderzy w ciało, to w bęben napędowy wkręci się szereg nici, które zablokują mechanizm i zapobiegną przebiciu się ostrzy na wylot. Jest to wobec tego skuteczna ochrona przed przecięciem, uszkodzeniem ciała. Warto też zwracać uwagę, jaki stopień zabezpieczenia mają spodnie ochronne, mogą być one z przodu po zewnętrznej i wewnętrznej stronie nogawki lub znajdować się z przodu i z tyłu spodni.
Mniejsze ryzyko uszkodzenia ciała dzięki odpowiedniej ochronie
W przypadku pilarzy niezwykle istotne jest to, aby przy wyborze odzieży antyprzecięciowej kierować się poziomem zabezpieczeń. Im większa będzie prędkość piły łańcuchowej, tym wyższa musi być klasa ochrony. Warto wobec tego sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, jaka jest maksymalna prędkość z przyjętą normą ISO, na jej podstawie powinno się dobrać odzież antyprzecięciową dostępną na przykład na HF Safety. Najwyższą ochronę zapewniają spodnie trzeciej klasy, ale trzeba liczyć się z mniejszym komfortem użytkowania.
Im więcej włókien, tym sztywniejsze jest ubranie, dodatkowo zwiększa się jego waga. Oczywiście odzież antyprzecięciowa drugiej i trzeciej klasy gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na nieprzeciętną wytrzymałość. Minusami są wspomniana wcześniej większa wagę i sztywność, ale należy liczyć się z dodatkową wadą w postaci izolacji termicznej. Łatwo domyślić się, że w tego typu odzieży pracownik szybciej się męczy, a to z kolei zwiększa ryzyko wypadku.