Pinoterapia to nowoczesna metoda łagodzenia bólu zlokalizowanego w różnych obszarach ciała, np. napięciowego bólu głowy. Plasuje się na pograniczu medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Czerpie z różnych technik fizjoterapeutycznych, które – w połączeniu – działają kompleksowo. Na czym polega pinoterapia i kiedy warto z niej skorzystać? Wyjaśniamy.
Czym jest pinoterapia?
Pinoterapia, inaczej pinopresura, jest metodą zbudowaną na autorskiej koncepcji Pięciu Układów Regulacyjnych (FRSc), którą opracował ortopeda-traumatolog Radosław Składowski. Metoda ta ma zakorzenienie w medycynie Dalekiego Wschodu i bazuje na:
- terapii manualnej (m.in. masażu),
- akupunkturze,
- akupresurze,
- refleksoterapii.
Pinoterapia wykorzystuje możliwości autoregeneracyjne organizmu. To technika odruchowa, która polega na stymulacji skóry za pomocą odpowiednich narzędzi. Jej głównym elementem jest tzw. pinowanie, czyli dziobanie i uciskanie ciała specjalnymi pinami (o wyglądzie gwoździ) oraz katami (przypominającymi nóż wygięty w kształt litery „S”). W trakcie zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Oprócz pinowania podczas pinoterapii stosuje się m.in. mobilizacje stawowe krótkodźwigniowe, jak również techniki mięśniowo-powięziowe.
Jaka jest rola pinoterapii w lecznictwie? Korzyści
Pinoterapia nie jest samodzielną, lecz dodatkową metodą leczenia, którą można wprowadzać równolegle z metodami tradycyjnymi (farmakologicznymi i zabiegowymi). Ma zastosowanie przede wszystkim w ortopedii – uzupełnia terapię wybranych zaburzeń narządu ruchu, związanych np. z urazami i przeciążeniami. Sprawdza się zarówno przy schorzeniach przewlekłych, jak i w ostrych zespołach bólowych. Stymuluje działanie układu współczulnego i usprawnia przewodnictwo nerwowe, a przez to łagodzi napięcie mięśniowe, związane często z chronicznym stresem.
Podczas zabiegu terapeuta skupia się na obszarach mocno unerwionych oraz z widocznym zagęszczeniem podskórnej tkanki łącznej (jest to objaw zaburzenia cyrkulacji płynów). Bodziec zadany we właściwej lokalizacji i z odpowiednią siłą skutecznie pobudza mechanizmy naprawcze oraz przyczynia się do zniesienia zmian patologicznych.
Pinoterapia pełni coraz większą rolę nie tylko w ortopedii, ale również w neurologii. Może zostać wprowadzona np. przy parkinsonizmie lub stwardnieniu rozsianym. Pośrednio wywiera także pozytywny wpływ na trawienie i gospodarkę hormonalną organizmu. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania u pacjentów w każdym wieku.