Badanie mikrobiologiczne wody to podstawa dla zachowania bezpieczeństwa i higieny w lokalach gastronomicznych i nie tylko. Woda przeznaczona do spożycia i wykorzystania w celach spożywczych musi być przecież czysta, wolna od pasożytów czy bakterii. Co obejmuje badanie wody i osadów ściekowych? Gdzie zwrócić się w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia? Czy badania wody należy powtarzać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Spis treści
Dlaczego warto badać wodę?
Wiele osób zastanawia się, czy badanie mikrobiologiczne wody rzeczywiście jest aż tak istotne. Warto jednak wiedzieć, że wiele zanieczyszczeń jest zupełnie niewidocznych dla oka. Z pozoru czysta woda może zawierać w sobie szkodliwe substancje i niebezpieczne mikroorganizmy. O tym, że woda jest w pełni zdatna do picia możemy powiedzieć wówczas, gdy nie ma w niej pasożytów, mikroorganizmów chorobotwórczych czy innych substancji, których spożycie jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Aby móc to stwierdzić, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego badania mikrobiologicznego. Obowiązek takiej kontroli mają wszystkie lokale gastronomiczne. Takie badanie jest częścią procesu HACCP. Jeżeli w wyniku badania zostaną wykryte nieprawidłowości, właściciel może ponieść poważne sankcje. Co ważne, badanie należy regularnie powtarzać.
Badanie mikrobiologiczne wody- co obejmuje?
Mikrobiologiczne badanie wody pitnej, spożywczej oraz przeznaczonej do celów gastronomicznych składa się z oceny kilkunastu różnych wskaźników. Są one porównywane zgodnie z określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia parametrami. Parametry te obejmują konkretne wymagania chemiczne, mikrobiologiczne, a także organoleptyczne i fizykochemiczne. Obejmują też wymagania związane z magazynowaniem i przechowywaniem wody. Parametry grupy A to m.in. ogólna liczna mikroorganizmów w wodzie w temperaturze 22°C, barwę, mętność, zapach, smak oraz stężenie jonów wodoru i przewodność elektryczną. Parametry grupy B natomiast obejmują obecność niebezpiecznych związków chemicznych w wodzie i są oceniane w zależności od przeznaczenia wody. Przykładem może być stwierdzona w wodzie obecność bakterii grupy coli.
Ile kosztuje badanie wody?
W przypadku mikrobiologicznego badania wody cena obejmuje przyjazd laboranta na miejsce poboru, pobranie próbek i ich dostarczenie do laboratorium, opracowanie protokołu dla SANEPID oraz dostarczenie pod wskazany adres. Cena badania to 350zł netto. Badanie wody jest o wiele tańsze niż koszty ewentualnej kary za wodę niezdatną do spożycia, zdecydowanie jest to więc inwestycja, którą warto podjąć.
Badanie wody Warszawa
Badanie wody sanepid przeprowadza na wniosek klienta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, każdy właściciel lokalu gastronomicznego ma obowiązek regularnie przeprowadzać badanie wody sanepid. Cennik badania jest dostępny na stronie , a samo badanie ma celu stwierdzenie ewentualnej obecności mikroorganizmów chorobotwórczych w wodzie. Badanie wody jest przeprowadzane zgodnie z wymaganiami SANEPIDu, co daje pewność, że woda spełnia wymagania Inspekcji Sanitarnej. Pozytywne wyniki badania jakości wody dają gwarancję, że jej spożywanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Oprócz kwestii prawnych i chęci uniknięcia kary grzywny, to właśnie bezpieczeństwo powinno być wystarczającą zachęta do regularnych badań jakości wody, zwłaszcza, że badania te nie są kosztowne i nie zajmują dużo czasu.
Więcej informacji na temat badań mikrobiologicznych wody można znaleźć na stronie proceduryhigieniczne.pl.