Często obrabianie rur staje się koniecznością, jednak aby to zrobić, trzeba mieć odpowiednie do tego narzędzia takie, jak gratowniki. Jak się z nich korzysta? Na co zwróci uwagę przy wyborze odpowiedniego gratownika? Jaka jest konstrukcja tego narzędzia i gdzie można je znaleźć i kupić?
Spis treści
- 1 Narzędzia do obróbki rur – jakie narzędzia stosuje się do obrabiania rur?
- 2 Do czego stosuje się gratowniki – kiedy się z nich korzysta?
- 3 Jaka jest konstrukcja gratownika? Z jakimi ostrzami typu występują?
- 4 Nowe czy używane – jakie gratowniki będą najlepszym rozwiązaniem
- 5 Uniwersalny gratownik – gdzie można znaleźć dobry sprzęt?
Narzędzia do obróbki rur – jakie narzędzia stosuje się do obrabiania rur?
Gratowniki to nie jedyne narzędzia do fazowania krawędzi prostych w trudno dostępnych miejscach czy do fazowania otworów. Oprócz nich, do obrabiania rur można wykorzystać także kielicharki i rozwalcarki do rur miedzianych, ekspandery i roztłaczarki oraz szczypce ewakuacyjne i do zaciskania zewnętrznych krawędzi. Dodatkowo wykorzystywane są również noże i obcinarki do rur oraz giętarki. Każdy z tych przedmiotów pozwala na swobodne obrabianie rur – także tych miedzianych. Świetnie sprawdzą się zarówno w rękach fachowców, jak i osób, które po prostu są zmuszone do dokonania pewnych napraw.
Do czego stosuje się gratowniki – kiedy się z nich korzysta?
Do czego służą gratowniki? Co można za ich pomocą zrobić? Dlaczego gratowanie jest tak potrzebnym procesem podczas obrabiania rur? Gratownik służy przede wszystkim do fazowania otworów i krawędzi – a więc do usuwania ostrych resztek materiału, który został po obróbce skrawarką bądź wypraską. Dzięki niemu kanty nie są ostre i niebezpieczne, nie można się o nie zranić. Gratowniki pozwalają na stworzenie gładkich nawierzchni, które nadają się do dalszej obróbki.
Jaka jest konstrukcja gratownika? Z jakimi ostrzami typu występują?
Konstrukcja gratownika jest wykonana z tworzyw sztucznych bądź aluminium. Wyprofilowanie rączki pozwala na wygodne użytkowanie tego narzędzia i precyzyjne posługiwanie się nim. W konstrukcji gratownika ostrze niezbędne do gratowania. To właśnie za jego pomocą usuwa się ostre krawędzie czy niebezpieczne zadziory. Ostrze wykonane jest ze stali szybkoschnącej, dzięki czemu cały sprzęt jest długotrwały i wytrzymały. Można z niego korzystać przez długi czas i ciągle będzie tak samo sprawny jak na początku.
Nowe czy używane – jakie gratowniki będą najlepszym rozwiązaniem
Jakie gratowniki wybrać dla siebie? Na rynku można znaleźć zarówno modele nowe, jak i używane. Z pewnością opcje z drugiej ręki są tańsze, chociaż za gratownik nowy także nie trzeba dużo płacić. Warto zastanowić się nad tym, czy chce się mieć pewność co do tego, w jakim stanie jest dany sprzęt i czy podoła powierzonym mu zadaniom. Kupując nowy sprzęt wiesz, czy jest uniwersalny i czy będzie nadawać się do gratowania dowolnej rury, niezależnie od tego, z czego będzie wykonana.
Uniwersalny gratownik – gdzie można znaleźć dobry sprzęt?
Gdzie można znaleźć solidne gratowniki o odpowiedniej szerokości i średnicy ostrza? Gdzie znaleźć sprzęt z rękojeścią, który używa się prościej i łatwiej się nim manewruje? Najlepiej nowych gratowników szukać przez internet – w ten sposób znajdziesz narzędzia, które będą miały zastosowanie w takich rurach z jakimi masz do czynienia. Warto sprawdzić chociażby stronę https://elgracool.pl/pol_m_Narzedzia-serwisowe_Narzedzia-do-obrobki-rur_Gratowniki-523.html. Oprócz samych gratowników znajdziesz tam także masę innych narzędzi, które mogą ci się przydać.