W dzisiejszych czasach kradzieże pojazdów różnego rodzaju są bardzo częste. Wzrasta liczba skradzionych jednośladów. Złodzieje dopuszczają się kradzieży motocykli pozostawionych na otwartej przestrzeni i w garażach. Z tego względu motocykliści powinni zaopatrzyć się w dobre blokady motocyklowe. Warto decydować się na zabezpieczenia z atestem. Jeśli chodzi o blokady, nie należy kierować się kryterium niskiej ceny. W zasadzie żadna blokada nie da nikomu 100% ochrony, ale motocykl z założoną blokadą to sposób na odstraszenie złodzieja. W artykule wyjaśniamy, jak uchronić motocykl przed kradzieżą i dlaczego konieczna jest blokada motocyklowa.
Dla wielu osób motocykl to wielka pasja i styl życia. Niestety, na motocyklistów czyhają różne zagrożenia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wypadki w czasie jazdy. Nie można wykluczyć, że jednoślad nie przypadnie do gustu jakiemuś złodziejowi. W Polsce kradzieże są bardzo często zgłaszane na policję. Nawet jeśli pojazd jest ubezpieczony, to motocyklista na ogół bezpowrotnie traci swoją ukochaną maszynę. Straty są więc większe niż w wymiarze finansowym. Na wyposażeniu każdego motocyklisty musi się znaleźć blokada motocyklowa. Wprawdzie to rozwiązanie nie daje całkowitej ochrony przed kradzieżą, ale powszechnie jest postrzegane jako urządzenie, które może zniechęcić złodzieja. Motocykle znikają z parkingów, z pomieszczeń takich jak garaże i z terenów ogrodzonych. Tak więc na każdym kroku trzeba myśleć o tym, by dobrze zabezpieczyć motocykl i nie zostawiać go w potencjalnie ryzykownym miejscu. Problemem może być myślenie, że motocyklista tylko na chwilę wejdzie do sklepu i zaparkuje swój jednoślad bez stosownego zabezpieczenia.
Spis treści
Sposoby na zabezpieczenie motocykla: blokada tarczy hamulcowej i inne rozwiązania
Wybór rodzaju zabezpieczenia dla motocykla to raczej kwestia indywidualna. Może to zależeć od tego, czy produkt ma być zabierany w trasę (lub czy będzie wykorzystywany w stałym miejscu postojowym). Najlepiej jest posiadać dwa rozwiązania. Blokada na tarczę hamulcową to propozycja do zabezpieczenia pojazdu na chwilę, natomiast łańcuch bardziej sprawdzi się w garażu. Blokady na tarczę hamulcową mogą mieć dodatkowo alarm.
Oczywiście złodzieje potrafią sobie poradzić z bardzo zaawansowanymi zabezpieczeniami i wszelkiego typu zamkami, ale na ich niekorzyść może zadziałać czas manipulowania przy motocyklu. Zawsze ktoś może zauważyć złodzieja, zawsze może uruchomić się alarm lub jakaś inna sytuacja może wypłoszyć amatora cudzej własności.
Dość popularną propozycją są blokady U-lock (z pałąkiem przypominającym kształt litery U). Najbardziej jednak polecane są produkty z alarmem, gdyż sygnał dźwiękowy może sprowadzić na miejsce zdarzenia na przykład sąsiada. Może też po prostu wystraszyć złodzieja do tego stopnia, że zrezygnuje z kradzieży pojazdu. Inną alternatywą są lokalizatory GPS, ale one same w sobie nie mają właściwości antykradzieżowych. Mogą jedynie pomóc w odnalezieniu skradzionego motocykla.
Tanią metodą jest zakładanie pokrowca na motocykl, co może działać tak, że złodziej nie wie, co się pod nim kryje. Jeśli jednak zechce sprawdzić, to pokrowiec na motocykl nie uratuje pojazdu przed zabraniem przez niepowołaną osobę. Bardziej chodzi o to, by motocykl nie rzucał się w oczy.
Co jeszcze warto zabezpieczyć przed kradzieżą?
Bez opieki nie można pozostawiać elementów stroju motocyklisty. Złodzieje mogą ukraść wszystko, co stanowić będzie dla nich jakąkolwiek wartość. Nie jest żadną tajemnicą, że kompletny strój motocyklisty nie należy do tanich. Każdy detal może sporo kosztować, zatem nie warto zapominać o zabieraniu ze sobą na przykład kasku. Zresztą kradzież kasku uniemożliwi dalszą jazdę, gdyż kask ma charakter obowiązkowy i bez niego nie można jeździć.
Przy przewożeniu toreb z wartościowymi rzeczami trzeba zapewnić sobie zabezpieczenia antykradzieżowe. Przykładowo, jeśli w torbie znajduje się laptop, to nie jest to jedynie kradzież samego sprzętu, ale i plików, które się w nim znajdują. Mogą to być na przykład ważne dokumenty, autorskie utwory lub projekty.
Blokada motocyklowa dla każdego — jak kupić?
Konsumenci coraz chętniej składają zamówienia w sklepach internetowych. Specjalistyczne e-sklepy prowadzone są przez ekspertów i pasjonatów, którzy zawsze mogą służyć doradztwem w wyborze najodpowiedniejszego produktu.
Ceny w sklepach online są dużo niższe niż w tradycyjnych placówkach handlowych. Klienci mogą skorzystać z bezpiecznych płatności i dostaw pod wskazany adres. Miejsce i czas dostawy można bez problemu dopasować do swoich preferencji.
Co ważne, konsumenci mogą odesłać produkty do e-sklepu bez podania przyczyny, z zachowaniem ustawowego terminu 14 dni. Produkty nie mogą być używane. Jeśli produkt nie będzie nosił znamion użytkowania, klient otrzyma zwrot pieniędzy. Tak więc odpada problem z martwieniem się, czy sklep przyjmie zwrot, tak jak to na ogół jest w sklepach stacjonarnych.