Chirurgia ogólna to bardzo szeroka specjalizacja, a jej przedstawiciele mogą zarówno ratować życie, jak i pomagać w niej poważnych przypadkach, działając w trybie ambulatoryjnym. Chirurga ogólnego spotkać więc można nie tylko na sali operacyjnej, ale również w gabinetach, gdzie udziela specjalistycznych konsultacji. Kiedy udać się na taką wizytę? Jakie schorzenia diagnozuje i leczy chirurg ogólny? Kiedy potrzebna jest jego natychmiastowa pomoc? Odkrywamy tajemnice jednego z najważniejszych działów medycyny.
Spis treści
Czym zajmuje się chirurgia ogólna?
Nazwa chirurgia ogólna wywodzi się z języka greckiego. W dosłownym tłumaczeniu można powiedzieć, że to praca, która wykonywana jest ręcznie. Chirurg ogólny będzie zajmował się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem schorzeń tkanek miękkich, do których należą np. tkanki podskórne i skóra, narządy wewnętrzne klatki piersiowej, pęcherza moczowego, brzucha i układu trawiennego.
Przechodząc na stronę kliniki Derm-Estetyka Gdynia, zobaczyć można, jak szeroki zakres usług świadczy chirurg Zbigniew Łobodziński – jeden z najlepszych specjalistów z zakresu chirurgii ogólnej. To nie tylko specjalistyczne konsultacje chirurgiczne czy proktologiczne, ale również kwalifikacje do operacji i ich przeprowadzanie. Jak nietrudno zauważyć, chirurgia ogólna to niezwykle szeroka dziedzina, wymagająca specjalistycznej wiedzy z różnych gałęzi medycyny.
Chirurgia ogólna a chirurgia szczegółowa – jakie są różnice?
Chirurgię można podzielić na ogólną i szczegółową. Pierwsza z nich, nazywana często wstępem do chirurgii, skupia się na operacjach tkanek miękkich, zlokalizowanych w różnych partiach ciała oraz na zabiegach, przeprowadzanych często w znieczuleniu miejscowym.
Chirurgia szczegółowa obejmuje z kolei swoim zasięgiem wiele różnych specjalizacji, zajmujących się leczeniem poszczególnych narządów i układów. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- chirurgię naczyniową – leczącą różnego rodzaju patologie w obrębie tętnic i żył,
- chirurgię onkologiczną – obejmującą operacyjne leczenie nowotworów,
- kardiochirurgię – zajmującą się nabytymi i wrodzonymi wadami serca,
- neurochirurgię – skupiającą się na leczeniu uszkodzeń obejmujących układ nerwowy.
Można więc śmiało powiedzieć, że chirurgia ogólna stanowi swoisty wstęp do leczenia operacyjnego, skupiającego się na tkankach miękkich organizmu. Wiedzę z tego zakresu musi posiąść każdy lekarz, zanim wybierze swoją specjalizację w ramach chirurgii szczegółowej.
Kiedy zgłosić się do chirurga ogólnego?
Jak już zostało podkreślone, chirurg ogólny może nieść wsparcie w dolegliwościach o różnym podłożu. Na specjalistyczną konsultację warto zapisać się więc przy nawracających bólach brzucha, podbrzusza i żołądka. Chirurg ogólny pomoże również w przypadku przepukliny, wrastających paznokci czy żylaków odbytu.
Spotkanie z lekarzem tej specjalizacji będzie nieuniknione także przy poważniejszych urazach, jak złamania, skaleczenia i pogryzienia. Co ważne, chcąc skorzystać z porady w ramach usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza POZ. Nie jest ono natomiast obowiązkowe w przypadku wizyty prywatnej, dzięki której można również znacząco skrócić czas oczekiwania na specjalistyczną konsultację.
Jakie choroby leczy chirurg ogólny?
W zakresie kompetencji chirurga ogólnego leży kwalifikacja do zabiegów i operacji oraz ich przeprowadzanie. Wśród najczęstszych ingerencji chirurgicznych wymienia się przede wszystkim usuwanie:
- znamion barwnych, kurzajek i brodawek,
- wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego,
- przepuklin,
- ciał obcych, wbitych w tkankę miękką.
Chirurg ogólny leczy również żylaki, przeprowadza drobne zabiegi, jak oczyszczanie i zszywanie ran, a także monitoruje proces ich gojenia się, świadcząc opiekę pooperacyjną nad pacjentami. Lekarz tej specjalizacji może również udzielić fachowego wsparcia w przypadku urazów, takich jak chociażby złamanie kończyn.
Jak wygląda konsultacja z chirurgiem ogólnym?
Konsultacje z chirurgiem ogólnym zazwyczaj rozpoczyna badanie podmiotowe. Pod tą nazwą kryje się wywiad lekarski, w ramach którego lekarz zapoznaje się z historią choroby, stanem zdrowia pacjenta, przyjmowanymi przez niego lekami oraz objawami, które skłoniły go do wizyty w poradni. Jego kontynuacją jest z kolei badanie przedmiotowe, skupiające się w znacznej mierze na obszarze, objętym zgłaszanymi dolegliwościami.
W trakcie pierwszej wizyty chirurg może zlecić również dalsze badania umożliwiające postawienie szybkiej, a zarazem skutecznej diagnozy oraz dobranie odpowiedniej formy leczenia, która może – choć wcale nie musi – wiązać się z zabiegiem czy operacją. Jak już zostało wspomniane, konsultację z chirurgiem ogólnym można odbyć zarówno prywatnie, jak i korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Chirurgia ogólna a ratowanie życia – co warto wiedzieć?
Chirurg ogólny świadczy swoje usługi ambulatoryjnie, choć jego pomoc bardzo często konieczna jest również w przypadku ciężkich uszkodzeń i urazów, wymagających natychmiastowej interwencji. Takie wsparcie chirurga ogólnego niezbędne będzie przy nagłym zapaleniu trzustki, ataku kamicy pęcherzyka żółciowego, ale także przy rozległych ranach, złamaniach i oparzeniach.
Jak widać, lekarz tej specjalizacji musi posiadać szeroką wiedzę i umiejętności, które pozwolą na zdecydowaną reakcję również w momencie zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Nic dziwnego, że specjalista z tej dziedziny musi cechować się odpowiedzialnością, cierpliwością oraz umiejętnością podejmowania racjonalnych decyzji w niezwykle trudnych sytuacjach.