Twardość wody to jedna z jej właściwości, wynikająca z zawartości jonów magnezu oraz wapnia. Im jest ich więcej, tym bardziej twarda jest woda. Chociaż problem ten nie jest szkodliwy dla zdrowia, to twarda woda pozostaje zjawiskiem niepożądanym przede wszystkim ze względu na fakt, że wpływa niekorzystnie na nasz stan skóry i włosów, kondycję sprzętów AGD czy efekty stosowania detergentów podczas sprzątania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat twardości wody i jak ją określić?
Spis treści
Twarda woda w kranie i negatywne konsekwencje jej wykorzystania
Twarda woda daje widoczne gołym okiem objawy, czyli osad kamienny wytrącający się na armaturze łazienkowej czy wewnątrz czajnika. Osad ten jest nie tylko nieestetyczny, ale również niszczący dla wielu powierzchni, a jego usunięcie bardzo problematyczne. Twarda woda przekłada się zatem na trudniejsze sprzątanie, ale nie tylko. Zjawisko to wpływa negatywnie na działanie urządzeń grzewczych, przez co zwiększa koszty ogrzewania. Obniża efektywność prania, przyczyniając się do sztywnienia i szybszego niszczenia odzieży. Kamień osadzający się na skórze sprawia, że staje się ona bardziej sucha i skłonna do powstawania niedoskonałości, natomiast włosy myte w twardej wodzie są trudniejsze do układania i nieprzyjemne w dotyku. Co więcej, woda o wysokiej twardości zmniejsza wydajność kosmetyków czy detergentów, co przekłada się na większe wydatki.
Jak sprawdzić twardość wody?
Twardość wody można zmierzyć na kilka sposobów – w laboratorium lub jednostce badawczej, która wykonuje badania wody, za pomocą testerów paskowych lub za pomocą testerów kropelkowych. Pierwsza metoda jest najbardziej dokładna, gdyż wskazuje precyzyjny skład chemiczny wody. Tester kropelkowy pozwala szybko określić twardość wody poprzez zmianę koloru pobranej próbki, do której dodaje się stopniowo dołączony do testu roztwór. Wynik badania uzyskuje się po doprowadzeniu wody do określonego poziomu zabarwienia. Test paskowy jest metodą najszybszą, jednak również najmniej dokładną. Jego wynik odczytuje się po porównaniu koloru paska ze specjalnie opracowaną skalą.
Określenie twardości wody jest niezbędne w celu doprowadzenia jej do pożądanego stanu. Jeśli wynik testu okaże się niesatysfakcjonujący, możemy bowiem zainstalować w domu zmiękczacz wody, który poprawi jej jakość. Urządzenie to podłącza się do domowej instalacji wodnej. Stacja uzdatniania wody tego typu działa samoczynnie, zmieniając twardą wodę w miękką, na bieżąco usuwając z niej jony wapnia i magnezu, odpowiedzialne za szkodliwe i nieestetyczne osady.