Wszywka alkoholowa to jedna z najpopularniejszych metod farmakologicznego leczenia alkoholizmu. Stosuje się ją w postaci tabletek podskórnych, które uniemożliwiają rozkład alkoholu w organizmie. Substancją czynną wszywek alkoholowych jest disulfiram. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym jak dokładnie działają wszywki alkoholowe oraz czy są skuteczne w leczeniu alkoholizmu. Zapraszamy do lektury.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa to tabletka, którą chirurgicznie umieszcza się pod skórą osoby uzależnionej od alkoholu. Najczęściej zaszywa się ją pod łopatką lub na pośladku. Zabieg implantacji trwa około 30 minut, jednak przed przystąpieniem do niego należy zachować 24 godzinną abstynencję. Lek ten, łącząc się z alkoholem natychmiastowo wywołuje negatywne reakcje organizmu, które mają zniechęcić alkoholika do spożywania trunków. Z chemicznego punktu widzenia substancja czynna wszywek, czyli disulfiram, blokuje w organizmie enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu w wątrobie. Blokada ta sprawia, że w organizmie gromadzi się szkodliwy aldehyd octowy. Negatywne objawy pojawiają się w organizmie już po 10 minutach od spożycia alkoholu i są one dużo mocniejsze od zatrucia alkoholowego, zwanego „kacem”. Ich czas trwania wynosi od 4 do 10 godzin. Wspomniane objawy to między innymi:
- bóle i zawroty głowy,
- brak tchu,
- kołatanie serca,
- wymioty i nudności,
- skoki ciśnienia.
Czy wszywka alkoholowa pozwala wyleczyć alkoholizm?
Wszywka alkoholowa opiera się na założeniu terapii awersyjnej, która polega na leczeniu alkoholika. Wszywka ma za zadanie wyrobienie u osoby uzależnionej negatywnego stosunku do napojów wysokoprocentowych. Stosunek ten ma polegać na strachu przed wystąpieniem niepożądanych objawów po spożyciu alkoholu. Trunek ten ma zacząć kojarzyć się osobie uzależnionej z czymś nieprzyjemnym. Wszywka alkoholowa w połączeniu z terapią jest w stanie przynieść oczekiwane efekty. Dlaczego terapia jest ważna?
Wszywka alkoholowa nie powinna być traktowana jako element zakazujący picia. Nie jest ona bowiem trwała, ponieważ działa przez około rok. Gdy zostanie zdjęta, zaistnieje ryzyko, że alkoholik wróci do dawnych nawyków. Oczywiście istnieje możliwość ponownego założenia wszywki, jednak powinna być ona traktowana jako sposób na uczenie się życia bez alkoholu. Z pomocą wszywki alkoholik ma możliwość stosowania innych sposobów na radzenie sobie z obowiązkami dnia codziennego. W stosowaniu wszywki alkoholowej ważne są więc elementy motywacyjne, zachęcające alkoholika do zmiany sposobu życia.