Przez wiele lat tusz do rzęs uznawany był jedynie za kosmetyk upiększający. Jego rolą było podkręcanie, pogrubianie i wydłużanie włosków. Dziś jednak firmy kosmetyczne proponują maskary, których rolą jest także pielęgnować rzęsy. Jakie składniki one zawierają?
Spis treści
Tusz do rzęs – podstawa makijażu oczu
Maskara to kosmetyk, bez którego makijaż oczu jest niemal niemożliwy. Bez względu, po jaki tusz do rzęs z tagomago.pl/collections/makijaz-oczy-maskary sięgniesz, możesz liczyć na to, że doda on spojrzeniu głębi, podkreśli kobiecość i seksapil – odpowiednio nałożony pozwoli też pozbyć się mankamentów urody takich jak np. opadające powieki czy skierowane ku dołowi kąciki oczu. „Moc” tuszu do rzęs jest tak duża, że chętnie sięgają po niego nawet te z nas, które nie przepadają za zbyt widocznym makijażem.
Tusz do rzęs – skład kosmetyku
Pierwsze tusze do rzęs to wymysł starożytnych Egipcjanek. Na rzęsy nakładały one mieszankę sadzy, oliwy i białka, która jak możemy się domyślać, nie była zbyt zdrowa dla włosków. Pierwsze tusze w formie, jaką znamy dziś powstały 1913 roku – miały one wtedy postać sproszkowanego węgla. Od 1913 roku panie mogły natomiast korzystać z maskar opartych na wazelinie i płynie węglowym, to one są pierwowzorem współczesnych kosmetyków. Dzisiejsze tusze do rzęs od tych z początków XX wieku różnią się jednak składem. Przede wszystkim zawierają one składniki, które pielęgnują rzęsy – nawilżają je i odżywiają.
Pielęgnacyjne składniki tuszu do rzęs
Każdy tusz do rzęs ma inny skład, dlatego praktycznie nigdy nie zdarza się, że zawiera on wszystkie możliwe pielęgnacyjne substancje. Wykaz tych wykorzystanych przez producenta zawsze można sprawdzić na opakowaniu kosmetyku. Warto to zrobić i dobrać maskarę do swoich potrzeb i problemów, jakie sprawiają włoski.
Najczęściej w tuszach do rzęs pojawia się prowitamina B5 nazywana też pantenolem. Jej rolą jest dodawanie włoskom blasku, poprawianie ich kondycji, wzmacnianie bariery hydrolipidowej. Prowitamina B5 sprawia również, że rzęsy stają się elastyczne oraz gładkie. Inny popularny składnik maskary to olejek arganowy, czyli ten wytwarzany z orzechów arganii. Jego właściwości to mocne nawilżanie, nabłyszczenie, odżywianie, wzmacnianie cebulek oraz hamowanie wypadania włosków. Zawiera on również duże pokłady witaminy E, czyli witaminy młodości, która działa przeciwutleniająco, zwalcza wolne rodniki, regeneruje i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Olejek, który często można odnaleźć w dobrych tuszach do rzęs to ten kameliowy. Wytwarza się go z pestek zielonej chińskiej herbaty. Jest on bogaty w kwasy omega, które odżywiają i wzmacniają rzęsy. Mikroelementy (wapń, potas, fosfor, witamina E i A) zawarta w olejku kameliowym regeneruje natomiast cebulki włosowe, zapewnia im szybszy wzrost oraz nadaje jędrności.