Własna strona internetowa to podstawa do zwiększenia widoczności swojej firmy w Internecie. Obecnie dostępne narzędzia pozwalają bez większych problemów przygotować witrynę samodzielnie – jak to zrobić?
Spis treści
Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni serwer
Aby móc stworzyć stronę internetową, w pierwszej kolejności będziemy potrzebować odpowiedniego hostingu, czyli miejsca, w którym będą przechowywane wszystkie pliki związane z witryną, wraz z niezbędnymi narzędziami do jej obsługi. Możemy skorzystać z szeregu różnych rozwiązań – od publicznych, darmowych serwerów, przez dedykowane urządzenia działające w ramach własnej infrastruktury firmy, aż po serwer w chmurze. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów hostingu:
- Bezpłatny – najczęściej wiąże się z bardzo dużymi ograniczeniami, przez co nie będzie dobrym wyborem dla firm.
- Hosting współdzielony – bardzo tania opcja, która polega na wykorzystaniu serwera razem z innymi klientami. Możliwości są nieco większe, jednak taki hosting zadowoli jedynie najmniejsze firmy.
- VPS – wirtualny serwer prywatny, czyli wydzielona część większego serwera sprzętowego. W tym przypadku dysponujemy zasobami na wyłączność i możemy zarządzać wieloma aspektami strony. Minusem jest tutaj brak bezpośredniej kontroli nad serwerem i niższa wydajność niż w przypadku dedykowanych rozwiązań. Mimo tego VPS może być odpowiednim rozwiązaniem dla wielu małych i średnich firm.
- Serwer dedykowany – zapewnia pełną kontrolę nad stroną, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Korzystanie z dedykowanego serwera wiąże się jednak z dość dużymi opłatami i koniecznością dysponowania specjalistyczną wiedzą.
- Serwer w chmurze – najbardziej elastyczna z dostępnych opcji; koszty i dostępne zasoby mogą być dostosowane do możliwości zarówno małych, jak i większych firm. Chmura dla firm przeważnie jest wyceniana według realnego wykorzystania przestrzeni dyskowej czy mocy obliczeniowej.
Chmura dla firm – jak wybrać odpowiedniego dostawcę?
Przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług konkretnej firmy należy zwrócić uwagę na koszt, oferowane rozwiązania i poziom zabezpieczeń w Data Center danego dostawcy. Warto także sprawdzić, czy serwer oferuje automatyczne kopie zapasowe w centrum przetwarzania danych. Taką funkcję oferuje między innymi polska chmura dla firm INEA CloudPro.
Budowa strony w kilku prostych krokach z systemem zarządzania treścią
Gdy dysponujemy już przestrzenią na serwerze i zarejestrowaliśmy domenę, możemy przejść do zbudowania strony. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem będzie skorzystanie z oprogramowania typu CRM – najbardziej rozpoznawalnym rozwiązaniem tego typu jest WordPress, który „napędza” około 450 milionów stron na całym świecie. Z systemem zarządzania treścią proces ten wymaga poświęcenia zaledwie kilku chwil na parę prostych czynności:
- Instalujemy oprogramowanie na serwerze – zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego skryptu, który pozwoli nam ustawić wszystkie istotne parametry. Wielu dostawców hostingu oferuje także wbudowane wsparcie dla instalacji najpopularniejszych systemów zarządzania treścią.
- Wybieramy interesujący nas szablon i wprowadzamy informacje o stronie.
- Pobieramy i instalujemy najpotrzebniejsze wtyczki, które będą wspierać nasze działania w sieci.
- Publikujemy pierwotną wersję strony – możemy także od razu przygotować początkowe treści.
To jednak tylko jedno z wielu różnych podejść do tworzenia witryn internetowych. W tym celu można wykorzystać bardzo wiele narzędzi, które różnią się pod względem funkcjonalności i zastosowania. Do tego nie możemy zapomnieć o kilku kluczowych kwestiach, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i zasięg strony – to m.in. uzyskanie certyfikatu HTTPS oraz wdrożenie działań SEO. Odpowiednio dobrany serwer wraz z zestawem najpotrzebniejszych narzędzi to połączenie, które zagwarantuje efektywną obsługę strony. Pod względem hostowania największe możliwości zapewnia chmura dla firm – to odpowiedni wybór, gdy chcemy osiągnąć jak najlepsze rezultaty.