Karmienie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań rodzica. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z niejadkiem – w tym przypadku czas posiłków jest po prostu polem bitwy. Na pewno nie pomaga w tym fakt, że szukając informacji na temat prawidłowego żywienia dzieci zalewa nas fala różnych wieści i nowości na ten temat. Jak sobie z tym poradzić? Czy naprawdę musimy przechodzić zużywać całe pokłady cierpliwości na codziennie karmienie niejadka? A może warto skonsultować
Spis treści
Czy to normalne, że dziecko jest niejadkiem, czy należy to skonsultować z dietetykiem?
To normalne, że dziecko jest wybredne. Dokładnie! Przeczytaj to zdanie i niech ono wybrzmi, a my spieszymy z odpowiedzią, dlaczego tak się dzieje? Otóż apetyt jest częścią cyklu rozwojowego dzieci w wieku 1-6 lat. Często więc w tym okresie zdarza się, że to, czym nasze dziecko zajada się jednego dnia, kolejnego dnia już będzie fuj. Z czego wynika taka huśtawka preferencji smakowych?
Takie zachowanie może mieć różne podłoże, wymieńmy najważniejsze z nich:
- dziecku (podobnie jak dorosłemu) może nie tylko nie podobać się smak przygotowanej potrawy, ale również zapach, kształt, kolor, czy konsystencja,
- dziecko na każdym etapie rozwoju jest w mniejszym lub większym stopniu aktywne, a od tego z zależy jego zapotrzebowanie kaloryczne, co skutkuje wzrostem lub spadkiem apetytu,
- dla dziecka życie jest zbyt ekscytujące niż jakieś tam jedzenie! ono chce eksplorować otaczający je świat, a nie tracić czas na jedzenie
- dziecko poprzez odmowę dokonuje analizy swojego otoczenia i zaznacza swoją niezależność, to jest część ich rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego,
- dzieci mają inne preferencje smakowe niż dorośli (takie proste, a jednocześnie takie trudne do zrozumienia dla co niektórych),
Oczywiście każdy niepokojący okres niejedzenia w życiu Twojego dziecka warto skonsultować z dietetykiem dziecięcym, który przeprowadzi Cię przez te trudne chwile za rękę. Tym bardziej jeżeli jesteście zapracowani i z trudem znajdujecie czas na gotowanie. Dzięki konsultacji z dietetykiem dziecięcym otrzymasz nie tylko wsparcie specjalisty, ale również:
- otrzymasz profesjonalne porady dotyczące żywienia Twojego dziecka,
- wyznaczysz realistyczne cele i strategie żywieniowe dopasowane nie tylko do dziecka, ale również do całej rodziny,
- umożliwisz Twojemu niejadkowi bezstresowe spożywanie posiłków,
- zapewnisz mu lepszy start w życiu z długotrwałymi korzyściami,
Co możesz zrobić, zanim spróbujesz skonsultować się z dietetykiem dziecięcym?
Zapewnij swojemu dziecku niezależność
To jedna z potrzeb, którą wyraża dziecko w wieku 1-6 lat. Dlaczego więc nie zapewnić jej dziecku podczas jedzenia? Na początek możesz mu zaoferować kilka zdrowych opcji do wyboru, niech sam zdecyduje, na co ma ochotę.
Pozwól dziecku pomóc w przygotowywaniu posiłków. Niech wybierze przepis, umyje warzywa i owoce, układa na talerzu. To zaangażuj je i pozwoli czuć się potrzebne i dumne z tego, że pomogło.
Umilić czas posiłków
Ciekawym faktem jest, że to, czy dziecko spróbuje konkretnej potrawy zależy warunków, w jakich będzie się to działo. Dlatego przyjemne i mało stresujące otoczenie wpłynie zdecydowanie korzystniej na chęć spróbowania czegoś nowego, niż nerwowa atmosfera. Staraj się nie przejmować bałaganem na stole, jaki towarzyszy Twojemu małemu odkrywcy smaków podczas jedzenia, zamiast tego spraw, aby wspólne posiłki były towarzyskimi i radosnymi chwilami.
Zamień zwykłe karmienie w zabawę – użyj wyobraźni i twórz bajecznie udekorowane posiłki. To zdecydowanie zachęca do spróbowania.
Nie zapieraj się i nie zmuszaj dziecka za wszelką cenę do próbowania czegoś nowego, na pewno będzie jeszcze wiele okazji ku temu!
Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą, a dziecko nadal będzie wybrzydzać i jeść mało różnorodne posiłki, żeby nie doprowadzić do niedoborów ważnych do rozwoju składników odżywczych, warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym.
Pamiętaj, że niejadki z wiekiem stają się coraz mniej wybredne. Pewnego dnia znowu będzie jeść różnorodnie, a ty odetchniesz z ulgą.
Tekst przygotowany przy współpracy z Dzieciecaakademiadietetyczna.pl.