Każdy mężczyzna z racji swej postury wydaje się silny, odporny na niskie temperatury i niemal niezniszczalny – szczególnie w porównaniu do delikatnej kobiecej sylwetki – ale to oczywiście nieprawda – mężczyzna marznie tak samo, nawet jeśli przekonuje, że jest inaczej. W jakiej kurtce będzie mu najcieplej? Oto kilka pewniaków!
Spis treści
Kurtki wypełnione naturalnym puchem
Okazuje się, że naturalna ocieplina ma wyjątkowe właściwości termiczne – świetnie izoluje do mrozu i wiatru. Jednak nie tylko ilość zastosowanego, naturalnego puchu ma znaczenie, ale również jego stopień rozprężenia. Ciepłe kurtki zimowe męskie, które przeznaczone są do codziennego użytkowania, posiadają stopień rozprężenia niższy – im jest on wyższy, tym kurtka bardziej wpisuje się w outdoorowe warunki, np. górskie. Jaki naturalny puch jest najlepszy? – Puch gęsi posiada najlepsze właściwości!
Kurtki z ociepliną syntetyczną
Ciepłe kurtki zimowe męskie to nie tylko te, które wypełnione są naturalnym, gęsim puchem. Równie dobrze sprawuje się ocieplina syntetyczna, która ma ponadto inne zalety – przede wszystkim nie reaguje ona na wilgoć, jak naturalny puch. Tym samym szczelnie zabezpiecza kurtkę przed przemoknięciem – takie kurtki wybierają przede wszystkim osoby aktywne, które zimowy urlop lubią spędzać w górach i nie mogą sobie pozwolić na przemoknięcie.
Odpowiedni fason
Równie duże znaczenie w utrzymaniu komfortu cieplnego zimą ma sam fason kurtki. Ciepłe kurtki zimowe męskie, które mają zabezpieczać przed wychłodzeniem się organizmu, powinny także odznaczać się odpowiednim krojem i najlepiej, jeśli będzie on dość dopasowany, ale na tyle, aby zapewniał swobodę ruchów. Ponadto kurtka nie powinna być także zbyt krótka. Luźne, oversizowe kurtki, choć mogą wydawać się atrakcyjne, to jednak znacznie łatwiej przepuszczą zimne powietrze – po prostu wiatr może pod nimi dosłownie hulać.
Zabezpieczenia zamków i ściągacze
Nie bez powodu ciepłe kurtki zimowe męskie posiadają zabezpieczenia wodoszczelnych zamków, kieszeni, a także regulowane ściągacze przy rękawach i na dole. Przez te szczeliny może przedostać się przede wszystkim zimne powietrze, które sprawi, że nasze ciało znacznie szybciej wyziębnie. Warto więc zwrócić uwagę, czy zimowa kurtka ma takie wykończenia.
Membrany
Są to specjalne materiały, które znajdują się w wewnętrznych warstwach kurtki, czyli pomiędzy warstwą zewnętrzną oraz wewnętrzną. Ich zadaniem jest izolacja od wilgoci, a także zapewnienie odpowiedniej termoregulacji. Można powiedzieć, że nasza kurtka „oddycha”, dzięki czemu nie grozi nam spocenie się w czasie intensywnego wysiłku na świeżym powietrzu. To również wpływa na utrzymanie stałej temperatury ciała.
Kaptury, kołnierze, stójki i futerka
Są to dodatki, które jednak pomogą nam zapewnić sobie jeszcze większy komfort cieplny. O ile na stok lepiej wybrać regulowany kaptur czy ocieplaną stójkę, tak w miejskie warunki świetnie sprawdzą się także ciepłe kurtki zimowe męskie z efektownym futerkiem czy kożuszkiem – takie stylizacje na pewno będą nie tylko wygodne i ciepłe, ale również efektowne.