Wszywka alkoholowa to jedna z form leczenia alkoholizmu. To środek farmakologiczny wszywany pod skórę przez chirurga. Sprawdź, jak działa i w jakich sytuacjach się go stosuje.
Implantacja esperalu ma wywołać awersję do alkoholu. Wpływa ona na odczuwanie negatywnych skutków zatrucia alkoholowego już po niewielkiej ilości. Z założenia obawa przed złym samopoczuciem ma zniechęcić alkoholika do spożywania.
Spis treści
Czym jest wszywka alkoholowa?
Leczenie choroby alkoholowej jest procesem zarówno trudnych, jak i czasochłonnym. Zwykle to wieloetapowa terapia. Stanowi połączenia leczenia farmakologicznego, psychoterapii oraz abstynencji.
Po zabiegu wszycia esperalu do organizmu uwalniana jest substancja blokująca działanie enzymu odpowiedzialnego za prawidłowy metabolizm alkoholu w wątrobie.
Wszywka alkoholowa powoduje, że już po kilku minutach po spożyciu alkoholu u takiej osoby pojawia się ból głowy, zawroty, nudności oraz wymioty, a także duszności, pocenie oraz szereg innych objawów, standardowo pojawiających się po spożyciu bardzo dużej ilości.
Tego typu rozwiązanie kierowane jest do osób, które świadomie podjęły decyzję o abstynencji.
Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?
Zastanawiając się, jak wygląda zabieg wszycia esperalu, należy mieć na uwadze, że jest to drobny zabieg chirurgiczny.
Osoby trawione chorobą alkoholową mają umieszczaną wszywkę pod skórą. To kilka tabletek zawierających substancję czynną. Najczęściej wybieranym miejscem jest pośladek lub przestrzeń pod łopatką. Czas działanie takiej wszywki to około 8 miesięcy, niemniej jednak w każdej chwili można ją usunąć.
Jeśli występuje taka potrzeba, wszywkę można bez trudu założyć na nowo. Tego typu zabieg trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Jakie skutki ma implantacja wszywki alkoholowej?
Kompleksowe leczenie alkoholizmu powinno obejmować zarówno mocne postanowienie zmiany, jak i wieloetapową terpię.
Po spożyciu alkoholu przez osoby ze wszywką pojawiają się objawy silnego zatrucia. Jeśli ktoś świadomie podjął decyzję o zaprzestaniu picia, ma prawo skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia. W wielu przypadkach samo ryzyko odczuwania tylu negatywnych skutków spożycia wystarczy, aby ktoś z tego zrezygnował.
Czy wszycie esperalu jest niebezpieczne?
Esperal to z założenia środek bezpieczny. Jedynym ryzykiem, obarczone jest spożywanie dużych dawek alkoholu przez osoby posiadające wszywkę.