Zazwyczaj zapalenie pęcherza spowodowane jest przez infekcję bakteryjną. Chociaż w większości przypadków jest to stan raczej niegroźny, może stać się poważnym problemem zdrowotnym, jeśli infekcja rozprzestrzeni się na nerki.
Spis treści
Kiedy może wystąpić zapalenie pęcherza?
Najczęstszą przyczyną zapalenie pęcherza jest dostanie się bakterii do dróg moczowych przez cewkę moczową, gdzie zaczynają się namnażać. Większość przypadków zapalenia pęcherza jest wywoływana przez Escherichia coli (E. coli), lecz inne rodzaje bakterii również mogą powodować podobne infekcje. Zapalenie dróg moczowych częściej dotyka kobiety i dzieci niż dorosłych mężczyzn, ponieważ ma tu znaczenie długość cewki moczowej, a ta u kobiet jest znacząco krótsza. Bakteryjne infekcje pęcherza mogą wystąpić także z powodu zakażenia przy stosunku.
Zapalenie pęcherza pojawia się czasami jako reakcja na niektóre leki lub radioterapię. Rzeczy, które mogą podrażnić pęcherz, takie jak galaretka plemnikobójcza lub długotrwałe stosowanie cewnika, również niekiedy prowadzą do zapalenia pęcherza.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Oznaki i objawy zapalenia pęcherza mogą obejmować:
- Silną, uporczywą potrzebę oddania moczu;
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
- Częste oddawanie małych ilości moczu;
- Krew w moczu;
- Oddawanie mętnego lub silnie pachnącego moczu;
- Dyskomfort w okolicy miednicy;
- Niską gorączkę.
U małych dzieci epizody przypadkowego moczenia w ciągu dnia również mogą wskazywać na jakiś rodzaj infekcji dróg moczowych.
Zapobieganie zapaleniu pęcherza
Stosowanie niektórych środków ostrożności pozwala zapobiegać lub ograniczyć powtarzające się zapalenia pęcherza. Jest to przede wszystkim:
- Picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody;
- Częste oddawanie moczu – zawsze, gdy czuje się potrzebę, nie zwlekając z korzystaniem z toalety.
- Wycieranie się od przodu do tyłu po wypróżnieniu – zapobiega to rozprzestrzenianiu się bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej;
- Prysznic zamiast wanny. Osoby ze skłonnością do infekcji powinny używać prysznica zamiast kąpieli, jeśli to możliwe;
- Odpowiednia higiena okolic genitaliów. Należy myć je co najmniej dwa razy dziennie, ale nie używając silnych chemikaliów. Delikatna skóra w tym obszarze może ulec podrażnieniu, a to sprzyja przeniesieniu bakterii.
Inne zalecenia
Sok żurawinowy lub tabletki zawierające proantocyjanidynę są często polecane w celu zmniejszenia ryzyka nawracających infekcji pęcherza. Chociaż badania w tej dziedzinie są niespójne, istnieją pewne dowody na to, że żurawina może zapobiegać nawracającym infekcjom u niektórych osób.