Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) należy do chorób, które coraz częściej pojawiają się u osób pracujących w biurze lub z instrumentami – wówczas wynika między innymi z powtarzalnych ruchów dłoni dominującej, czyli lewej lub prawej. Mimo to zespół cieśni nadgarstka występuje również u kobiet w ciąży (ze względu na pojawiający się obrzęk), a także u osób zmagających się z takimi schorzeniami jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby reumatyczne czy gruźlica. Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach wystarczy zastosować leczenie farmakologiczne połączone z systematyczną fizjoterapią, ale bardziej zaawansowane stadia choroby mogą wymagać leczenia operacyjnego. Na czym polega operacja cieśni nadgarstka i jak długo trwa powrót do pełnej sprawności?
Spis treści
Kiedy operacja cieśni nadgarstka staje się zalecaną metodą leczenia?
Mniej poważne i zaawansowane stadia zespołu cieśni nadgarstka często leczy się w pierwszej kolejności farmakologicznie (za pomocą leków podawanych doustnie lub wykonywania miejscowych zastrzyków). Wówczas ważnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego staje się również fizjoterapia poprowadzona przez osobę wyróżniającą się odpowiednimi kwalifikacjami. Warto przy tym wspomnieć, że aby tego typu terapia przyniosła pożądany efekt, musi być stosowana regularnie – opuszczenie dawki leków lub niesystematyczne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza szansę na powrót do pełnej sprawności i znacznie wydłuża planowane leczenie.
W sytuacji, gdy farmakologia i fizjoterapia nie przynoszą oczekiwanych efektów lub gdy stadium zespołu cieśni nadgarstka jest bardziej zaawansowane, zaleca się wykonanie operacji cieśni nadgarstka. Tego typu zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia i na usunięciu patologii tkankowych zlokalizowanych w kanale nadgarstka lub na przecięciu uciskającego więzadła poprzecznego (w zależności od tego, co jest przyczyną ZCN). Warto wspomnieć, że operacja cieśni nadgarstka może zostać wykonana w znieczuleniu miejscowym, co okazuje się ważną informacją dla osób obawiających się narkozy. Ponadto dzięki temu po wykonanym zabiegu można szybciej opuścić klinikę i dochodzić do pełnej sprawności w domowym zaciszu.
Operacja cieśni nadgarstka – jak przebiega rekonwalescencja?
U niektórych osób po wykonanej operacji zaleca się umieszczenie dłoni w stabilizatorze na czas 10-14 dni. Niekiedy pomocne stają się również chłodne okłady, które pomagają szybciej zniwelować obrzęk oraz opuchliznę. Co więcej, przez pierwsze tygodnie należy oszczędzać dłoń i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów czy nadwyrężania nadgarstka poprzez wykonywanie obciążających go ruchów. Ponadto niezwykle ważna staje się regularna rehabilitacja operowanej dłoni, która powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty. Dobór odpowiednich ćwiczeń okazuje się szczególnie ważny przede wszystkim na początkowym etapie rehabilitacji – wówczas wszystkie wykonywane ruchy warto skonsultować zarówno z lekarzem prowadzącym, jak i z terapeutą. Oprócz tego podczas kilkutygodniowej rehabilitacji ważny staje się także regularny masaż dłoni. Przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarza i terapeuty powrót do pełnej sprawności może potrwać około miesiąca.
Ja miałam robioną operację cieśni nadgarstka w klinice enel sport bardzo polecam bardzo profesjonalne podejście do pacjenta i sporo empatii nie to co u lekarzy na fundusz