Projekt technologiczny stanowi podstawę odbioru lokalu przez Sanepid. Bez niego nie jest możliwe rozpoczęcie działalności podlegającej kontroli Państwowego Inspektora Sanitarnego. Dokument składa się z dwóch części – graficznej (przedstawiającej rozkład urządzeń i szlaki komunikacyjne nałożone na schemat lokalu) oraz opisowej, stanowiącej doprecyzowanie i rozwinięcie rysunku. Do sporządzenia projektu technologicznego zobowiązane są firmy prowadzące określony rodzaj działalności. Sprawdź, czy ciebie również dotyczy ten wymóg.
Spis treści
Restauracje i kawiarnie
Jeśli zamierzasz otworzyć restaurację lub kawiarnię, projekt technologiczny cię nie ominie. Musi się w nim znaleźć całe wyposażenie kuchni: piece, piekarniki, chłodziarki, zamrażarki, stoły robocze, zlewozmywaki, zmywarki. Niezbędne jest w tym przypadku rozdzielenie strefy, w której przygotowuje się posiłki, od obszaru przeznaczonego dla gości. Dodatkowo na projekcie należy wskazać toalety, które zobowiązana jest udostępniać konsumentom każda restauracja, za wyjątkiem lokali znajdujących się na terenie galerii handlowych, hali targowych czy innych obiektów posiadających własne, ogólnodostępne sanitariaty.
Na projekt restauracji trzeba nanieść również szlaki komunikacyjne – czyli drogi, którędy wynosi się na salę gotowe dania, zabiera brudne talerze, a także miejsca, w których następuje odebranie towaru. Więcej o wymogach stawianych projektom technologicznym kawiarni i restauracji możesz przeczytać na https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne/.
Catering i przetwórstwo żywności
Nie tylko restauracje i kawiarnie, ale wszystkie przedsiębiorstwa, na terenie których następuje kontakt z żywnością, podlegają kontroli Sanepidu, a tym samym zobowiązane są do przedłożenia projektu technologicznego. Wymóg dotyczy zatem np. firm zajmujących się przygotowaniem posiłków przeznaczonych wyłącznie na dowóz (firmy cateringowe bez lokali, na terenie których dochodzi do konsumpcji), jak i przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem i produkcją żywności.
Na projekcie powinny być uwidocznione wszystkie stanowiska robocze, zarówno manualne jak i zmechanizowane. Podobnie jak w przypadku restauracji, trzeba również wykazać na nim drogi, którymi produkty trafiają z samochodów dostawczych na magazyn, a także miejsca, w których poszczególne typy produktów są następnie przygotowywane (osobno mięso, warzywa i owoce, jajka itd.).
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Bez projektu technologicznego nie obędzie się również branża beauty – salony w których wykonuje się usługi związane z troską o włosy, paznokcie, skórę i ciało klienta w sposób niemedyczny. Na projekcie należy zaznaczyć wszystkie stanowiska obsługi klienta, urządzenia do tego wykorzystywane, a także węzły sanitarne – toalety, umywalki – zarówno te przeznaczone dla klientów, jak i dla pracowników.
Z uwagi na potencjalne zagrożenie epidemiologiczne (choć jest ono bardzo niewielkie), w projekcie należy również wskazać miejsca przechowywania świeżych i zużytych materiałów udostępnianych klientom – ręczników, czepków itp.
Gabinety lekarskie
Szczególnie wnikliwej analizie podlegają gabinety lekarskie. W tym przypadku kontrole Sanepidu są wyjątkowo skrupulatne. Nawet w przypadku małego gabinetu, projekt musi więc zawierać miejsca przeznaczone do badania pacjenta, duży sprzęt medyczny (jeśli jest używany – np. aparatura do USG), jak również umywalki i toalety, z których mogą korzystać pacjenci oraz lekarz.
Powyższe wytyczne dotyczą wszystkich lekarzy, również stomatologów, ale także weterynarzy, podlegających nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej.
Inne gabinety usługowe z branży okołomedycznej
Obecnie powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w świadczeniu usług z pogranicza medycyny i beauty. Są to np. gabinety podologiczne i trychologiczne czy salony masażu, akupunktury i akupresury. Również one podlegają kontroli Sanepidu, a zatem należy wykonać dla nich projekt technologiczny.
Powinien on obejmować to samo, co gabinety lekarskie i salony beauty: miejsca obsługi klienta, węzły sanitarne, miejsca przechowywania czystych i zużytych ręczników, szlafroków czy kapci.
Projekt technologiczny możesz wykonać samodzielnie, jednak z uwagi na dużą liczbę wniosków odrzucanych przez Sanepid z uwagi na ich niewłaściwe, nieprofesjonalne wykonanie, najlepszą opcją jest powierzenie tego zadania specjalistom. Dzięki temu zyskujesz pewność, że złożony przez ciebie projekt zostanie zaakceptowany przy pierwszej próbie, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu na nanoszenie poprawek.