Betonowe ławki można zobaczyć w wielu polskich parkach, ogrodach i miejscach użyteczności publicznej. Są popularne od lat i wciąż nie wychodzą z użycia. Jest to element małej architektury, który można zobaczyć praktycznie w każdej części kraju. Skąd wynika jego popularność? Dlaczego ławki betonowe są tak chętnie wybierane?
Ławki wykonane z betonu można zobaczyć niemalże w każdym polskim mieście i miasteczku. Cechują się wysoką wytrzymałością na niekorzystne czynniki atmosferyczne i intensywne użytkowanie. W porównaniu do betonu niewiele innych materiałów może pochwalić się równie dużą wytrzymałością. Z tego powodu ławki betonowe cieszą się dużą popularnością i są powszechnie wykorzystywane w przestrzeni miejskiej. Jakie są zalety ławek z betonu? Dlaczego warto je wybierać?
Spis treści
Z czego wykonuje się ławki betonowe?
Jak sama nazwa wskazuje, ławki betonowe są wykonywane z betonu. Nie jest to jednak zwykły beton, lecz beton płukany z dodatkiem wyselekcjonowanego kruszywa. Dzięki temu jego wytrzymałość jest wysoka. Beton tego typu wykazuje wysoką wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne. Jest odporny na uszkodzenia spowodowane zmiennością temperatur, a także na erozję z powodu zamarzania wody w szczelinach. Dzięki temu nie dochodzi do powstawania dużych pęknięć i dziur w ławkach, co umożliwia ich wieloletnie użytkowanie.
Beton do produkcji ławek łatwo formuje się do wybranego kształtu, dlatego ławka ma pożądaną szerokość, głębokość, wysokość i formę. Można wykonać z niego klasyczne ławki betonowe z oparciem betonowym lub z drewna, ławki półokrągłe, a także mające nietypowy, nowoczesny design. Beton cechuje się dużym ciężarem, dlatego w przypadku silnych porywów wiatru ławka pozostaje na swoim miejscu. Materiał wykazuje wysoką odporność również na próby kradzieży i akty wandalizmu. Trudno go uszkodzić tępymi lub ostrymi narzędziami, skruszyć lub zniszczyć w inny sposób.
Ławka betonowa niezastąpiona w miejscach publicznych
Betonowe ławki są łatwe do wyczyszczenia, gdyż w przypadku ich zabrudzenia zanieczyszczenia nie wnikają głęboko w beton. Po zimie można myć je myjką ciśnieniową bez ryzyka uszkodzenia materiału. Ponadto atutem betonu jest możliwość zastosowania go na otwartej przestrzeni, w której dostęp do ławki przydaje się przez cały rok. Ławka nie wymaga specjalnej konserwacji i pielęgnacji, gdyż do jego wyczyszczenia wystarcza woda. W przypadku silniejszych zabrudzeń beton można wyczyścić środkami o intensywnym działaniu i wysokiej zawartości substancji powierzchniowo czynnych, gdyż nie powodują zniszczeń struktury materiału.
Z betonowych ławek można korzystać przez cały rok. Nie trzeba chować ich do zamkniętych pomieszczeń na okres zimy tak jak mebli wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego betonowe ławki wykorzystują nawet lokale gastronomiczne i hotele na terenach zielonych, na których mogą odpoczywać goście. Ławki z betonu płukanego sprawdzają się znakomicie także w kurortach nadmorskich, gdyż są niepodatne na zniszczenia spowodowane przez sól morską unoszącą się wraz z wilgocią w powietrzu.
Niezawodne betonowe ławki można spotkać praktycznie w każdym miejscu publicznych, gdyż są solidnie przytwierdzone do podłoża. Samorządy nie obawiają się o ich uszkodzenie, dlatego inwestycja w montaż ławek z betonu w parku, na przystankach lub deptakach jest dla nich korzystnych rozwiązaniem. Ławki służą przez lata i dobrze się prezentują w miejskiej przestrzeni.