Paliwo na pellet jest odnawialną, czystą i stabilną kosztowo alternatywą dla ogrzewania domów, stosowaną obecnie w wielu krajach. Jest to produkt z biomasy wytwarzany z substancji odnawialnych – generalnie z odpadów drzewnych pochodzących z recyklingu. Paliwo na pellet do ogrzewania można znaleźć również w tak dużych środowiskach jak szkoły i więzienia. Pellet jest produkowany w zakładach produkcyjnych również w Polsce i można go kupić u sprzedawców kominków, w szkółkach, sklepach z materiałami budowlanymi, sklepach z paszami i artykułami ogrodniczymi.
Krótko mówiąc, paliwo na pellet jest sposobem na przekierowanie milionów ton odpadów z wysypisk i przetworzenie ich w energię.
Czym jest Paliwo z Biomasy?
Drewno kordowe, pellety drzewne, zrębki, makulatura, a także dziesiątki innych produktów rolnych i produktów ubocznych, które można wykorzystać do celów energetycznych, to przykłady paliwa z biomasy. Najbardziej przekonywującą zasadą wykorzystania biomasy jest jej odnawialność. Niezwykła spójność i wydajność spalania paliwa w postaci pelletów stanowi ułamek emisji cząstek stałych surowej biomasy. Palniki na pellety charakteryzują się najniższą emisją cząstek stałych spośród wszystkich palników na paliwa stałe. Biorąc pod uwagę właściwe inicjatywy w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej i rolnej, biomasa jest praktycznie nieograniczona i okazała się być stabilna cenowo w porównaniu z paliwami kopalnymi.
Większość lasów to lasy drugiego gatunku, które wymagają okresowych zabiegów w celu ochrony zdrowia lasów i łagodzenia skutków pożarów. Po takiej obróbce na dnie lasu pozostaje ogromna ilość niezdatnego do użytku materiału. Materiał ten jest odrzucany przez producentów wysokiej klasy produktów drzewnych, ale jest doskonałym surowcem dla komercyjnych producentów pelletów.
Dzięki uprawom inżynieryjnym i odpadom, takim jak łodygi kukurydzy, słoma i resztki odpadów leśnych, pellet może wykorzystać miliony ton odpadów i oddać je do użytku.
Wielu producentów pelletów bierze produkty uboczne (jak odpady drzewne) i uszlachetnia je w pellety ołówkowe, które są jednolite pod względem wielkości, kształtu, wilgotności, gęstości i zawartości energii. Dlaczego po prostu nie spalić surowej biomasy? Po pierwsze, zawartość wilgoci w pelecie jest znacznie niższa (4% do 8% wody w porównaniu do 20% do 60% dla surowej biomasy). Mniejsza wilgotność oznacza wyższą wartość BTU i łatwiejszą obsługę, szczególnie w przypadku zamrażania zielonej biomasy surowej. Po drugie, gęstość paliwa na pellet jest znacznie wyższa niż w przypadku biomasy surowej. Więcej paliwa można przetransportować na danej powierzchni samochodu ciężarowego, a więcej energii można zmagazynować na miejscu. Po trzecie, pellety są łatwiejsze i bardziej przewidywalne w obsłudze. Ich równomierny kształt i wielkość pozwalają na mniejszy i prostszy system podawania, co obniża koszty. Ta duża gęstość i równomierny kształt mogą być przechowywane w standardowych silosach, transportowane w wagonach kolejowych i dostarczane w kontenerach samochodowych.