Dzięki najnowszym urządzeniom pomiarowym takim jak wykrywacz kabli czy wykrywacz przewodów można dokładnie określić przebieg przewodów zarówno w gruncie, jak i w ścianach. Poza tym można zlokalizować wyłączniki i bezpieczniki w obwodach końcowych oraz wykrywać zwarcia i przerwy w przewodach. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule.
Wykrywacz przewodów elektrycznych
Lokalizatory działają na podstawie dwóch rozwiązań. Są one dopasowane do konkretnych sytuacji podczas prac gruntowych. Szerokie zakresy częstotliwości i tryby pracy gwarantują swobodne możliwości dostosowania urządzeń do konkretnych potrzeb. Idzie to w parze z wygodą użycia. Wykrywacze tworzone są z lekkich materiałów. Ich ergonomiczna konstrukcja pozwala na użycie również w trudnych, niekomfortowych warunkach. Oferowany na rynku detektor infrastruktury podziemnej i kabli używają pasywny lub aktywny tryb trasowania, przez co można wykryć kable podziemne pod napięciemi przy jego braku. Jeżeli kable nie posiadają napięcia to lokalizator działa na radiowym trybie, a przy wykryciu używa się specjalnych cęgów. Natomiast dodatkowa sonda pozwala na trasowanie rur nieprzewodzących i metalowych, a rurociągi nieprzewodzące można wykrywać poprzez sondę pływającą. Istotna jest przy tym opcja określania głębokości położenia kabla. Urządzenie powiadamia użytkownika o kablach, które położone są zbyt płytko.
Detektor przewodów
Dobry wykrywacz kabli posiada tryb aktywny, który wykorzystuje lokalizowanie indukcyjne. Poza tym podczas wykrywania kabli można podłączyć nadajnik do odbiornika pod napięciem. Przy wykrywaniu obiektów niemetalowych używa się także sondy nadawcze, a specjalny separator umożliwia na bezpośrednie podłączenie nadajnika do gniazdka sieciowego. W obecnych lokalizatorach infrastruktury i przewodów podziemnych istotna przede wszystkim możliwość doboru właściwego trybu lokalizacji. Ważną rolę odgrywa przy tym analiza zakłóceń pojawiających się w miejscu lokalizacji, przez co można wybrać najbardziej skuteczną częstotliwość dopasowaną do istniejących warunków. Dzięki temu nie są wykorzystywane nieefektywne częstotliwości. Potrzebne rozwiązanie stanowi bezprzewodowe sterowanie nadajnikiem z poziomu menu odbiornika. Ten sposób poprawia komfort obsługi i skraca czas lokalizowania. Większy zasięg wykrywania otrzymuje się przy niższych częstotliwościach. Wyższe częstotliwości mogą łatwiej wchodzić w interakcje z liniami, które są inne niż docelowa, co warto mieć na uwadze, kupując detektor kabli.