Smaczne owoce, nietypowy wygląd i mało skomplikowany proces hodowli – to właśnie wybrane zalety śliwy japońskiej, z której otrzymujemy pyszne śliwki żółte. Choć w sezonie są one powszechnie dostępne w sklepach, to możemy je również zbierać we własnym ogrodzie, cieszą się naturalnymi, niepryskanymi owocami. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie śliwę japońską?
Spis treści
Nieskomplikowana hodowla dla zapracowanych
Drzewko, z którego otrzymamy pyszne śliwki żółte, jest charakteryzuje się nieskomplikowaną hodowlą. Oczywiście, wymaga regularnego podcinania, jak każde drzewko owocowe, jednak w pozostałych aspektach nie musimy o nieszczególnie dbać. Dlatego też śliwa japońska okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu na prace ogrodnicze bądź po prostu, nie przepadają za nimi szczególnie. Jednocześnie śliwa japońska, dająca śliwki żółte, pięknie prezentuje się w naszym ogrodzie. Drzewko to nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularne, dlatego pozwoli wyróżnić nasz ogródek na tle innych.
Co można zrobić z owoców?
Śliwkę żółtą możemy wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od naszych preferencji. Najczęściej spożywamy je, zarwane prosto z drzewa i dokładnie opłukane. Śliwka żółta zawiera wiele cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów, a dodatkowo jest po prostu pyszna. Możemy rozkoszować się jej smakiem, siedząc późnym latem czy jesienią w ogrodzie. Ponadto z żółtych śliwek możemy przygotować smaczne wypieki różnego rodzaju. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza crumble śliwkowe – amerykański, typowo jesienny deser. Niektórzy z owoców przygotowują także różnego rodzaju kompoty czy napoje oraz dżemy i konfitury. Dobrze sprawdzają się one również jako dodatki do deserów czy mięs. Możliwości wykorzystania śliwek żółtych jest naprawdę sporo, dlatego z całą pewnością nie zostaniemy z pełnym koszem owoce, bez pomysłów na ich wykorzystanie.
Do dużego ogrodu i ogródka działkowego
Śliwa japońska bardzo dobrze adaptuje się zarówno w małych ogródkach działkowych, jak i w dużych ogrodach przydomowych. Jej zaletą jest fakt, iż pierwsze owoce wypuszcza już w dwa lata po posadzeniu, dzięki czemu mamy do dyspozycji pyszne śliwki żółte własnej hodowli. Śliwa żółta, wbrew pozorom, nie jest trudno dostępna – możemy na przykład zamówić ją w sklepie internetowym, a dzięki szybkiej dostawie drzewko posadzimy w kilka dni. Zaplanujmy wygląd ogrodu nawet w porze zimowej, gdy zwykle nie myślimy o pracach na zewnątrz, tak aby wiosną ruszyć z realizacją naszych koncepcji.