Ozonowanie pomieszczeń sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych budynkach. To właśnie w ten sposób można skutecznie wyeliminować wszelkie bakterie, drobnoustroje, grzyby i przykre zapachy. Dzięki temu z mieszkania będzie można korzystać w bardziej komfortowy sposób, a do tego dba się o własny organizm. Ozonowanie powinno być jednak przeprowadzone przez profesjonalną firmę, która najpierw musi wykonać istotne czynności przygotowawcze.
Spis treści
Ozonowanie pomieszczeń – od czego zacząć i co trzeba wiedzieć?
Ozonowanie to dość skomplikowany proces dla przeciętnych osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim styczności. Całość opiera się na dostarczeniu gazowego ozonu, który miesza się z powietrzem znajdującym się w ozonowanym pomieszczeniu. W tym celu korzysta się przede wszystkim z ozonatorów przedmuchowych. Skorzystanie z nowoczesnych i starannie zaprojektowanych ozonatorów sprawia, że tkaniny nie będą się niszczyć oraz odbarwiać, a poza tym nie uszkodzi się elektroniki, obrazów czy też książek. Ozonowanie pomieszczeń warto przeprowadzać regularnie, m.in. w salonach, biurach, pokojach hotelowych, gabinetach, itd. Na samym początku trzeba się jednak zająć optymalnym przygotowaniem pomieszczenia. Konieczne jest wykonanie następujących czynności:
- pomieszczenie powinno być dokładnie wysprzątane – usuwa się z niego wszelkie odpadki i płyny. Należy je wywietrzyć i odkurzyć,
- wszystkie szafki oraz urządzenia/sprzęty powinny być otwarte – zwłaszcza piekarniki,
- meble odsuwa się od ścian, wykłada się pościel i rozsuwa się książki,
- jeśli ozonowanie realizowane jest w blokach warto pomyśleć o zakryciu otworu wentylacyjnego, aby nie przeszkadzać sąsiadom. W domach jednorodzinnych zdejmuje się kratkę i ozonuje się również kanały wentylacyjne.
Nic dziwnego, że zajmują się tym wykwalifikowani profesjonaliści, ponieważ wszelkie błędy i zaniedbania poskutkowałyby tym, iż ozonowanie pomieszczeń zakończy się fiaskiem, a bakterie i grzyby pozostaną w budynkach.
Ozonowanie mieszkania – co jeszcze jest ważne? Wskazówki
Ozonowanie we Wrocławiu to zadanie dla profesjonalnych firm i proces składający się z wielu różnych etapów. Kluczowe jest to, aby fachowcy zajęli się optymalizacją wilgotności ozonowanego pomieszczenia i jego odizolowaniem (zamknięcie okien + wywiezienie zwierząt do rodziny lub znajomych, aby im nie zaszkodzić). Czas ozonowania jest powiązany z instrukcją dołączoną do wykorzystywanego urządzenia. Po zakończonej pracy należy odczekać 2-3 godziny i dopiero wtedy można zacząć korzystać z pomieszczenia (w tym czasie otwiera się okna). Bardzo często zabiegowi ozonowania poddawane są budynki użyteczności publicznej oraz te po pożarach.
Ozonowanie – krótkie podsumowanie
Ozonowanie pomieszczeń jest realizowane w mniejszych i większych budynkach, głównie mieszkalnych, po pożarach oraz użyteczności publicznej. W ten sposób eliminuje się bakterie, wirusy, grzyby, przykre zapachy i drobnoustroje. Ozonowaniem za każdym razem powinny się zajmować wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, które najpierw wykonują pewne czynności przygotowawcze: dokładne wysprzątanie pomieszczenia, otwarcie wszystkich urządzeń i szafek oraz odsunięcie mebli od ścian i wyłożenie pościeli. Później trzeba się zabrać za optymalizację wilgotności ozonowanego pomieszczenia i jego odizolowanie (zamknięcie okien + przekazanie zwierząt bliskim osobom na czas ozonowania). Do pomieszczenia wraca się po 2-3 godzinach od zakończonego ozonowania (w tym czasie należy otworzyć okna).