Krzewy róż mogą stanowić najatrakcyjniejszą roślinę w całym ogrodzie. Aby tak się stało należy poznać tajniki ich pielęgnacji. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa ogrodowych róż.
Stanowisko dla róż w ogrodzie
Róże to przepiękne i pachnące rośliny, które przypadną do gustu zarówno właścicielom ogrodów, jak i ich gościom. Jednak zanim będzie można zając się ich podziwianiem należy wiedzieć, że nie poradzą sobie w każdym stanowisku. Te atrakcyjne krzewy preferują gleby piaszczysto-gliniaste o dużej zawartości próchnicy. Jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia to powinien on być dostosowany do koloru kwiatów róż. Jaśniejsze odmiany poradzą sobie w intensywnym słońcu, a ciemniejsze mogą ulegać poparzeniom, dlatego warto stawiać je w miejscach o mniejszy nasłonecznieniu. Warto wiedzieć, że omawiane krzewy nie poradzą sobie w zacienionych stanowiskach, na przykład przy północnej ścianie domu. Wsadzanie ich do wilgotnej i ciężkiej gleby może skończyć się ich obumieraniem. Róże to rośliny rozmnażane przy wykorzystaniu procesu okulizacji, a ich sadzonki można znaleźć w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.
Sadzenie krzewów róż
Warto wiedzieć, że wsadzenie sadzonek róż wymaga kilku poprzedzających je czynności. Gleba, w której mają się znaleźć powinna zostać dokładnie przekonana, a znajdujące się w niej chwasty usunięte. Ponadto jeśli wybrane podłoże nie ma wystarczające składników mineralnych, to należy je wzbogacić kompostem i odczekać kilka tygodni, aż zmieni swój skład. Po tym czasie można przystąpić do wsadzania róż, przy tej okazji należy zaznaczyć, że zakupione sadzonki mogą posiada zbyt długie korzenie. W takie sytuacji powinno się je skrócić do długości nie przekraczającej 25 centymetrów. Przed umieszczeniem ich w ziemi warto je wsadzić na co najmniej kilka godzin do wody wymieszanej ze środkiem grzybobójczym. Podczas wsadzania krzewów do wykopanych dołków należy zadbać o odpowiednie rozłożenie ich korzeni.
Pielęgnacja róż
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjny dotyczącym krzewów róż jest ich cięcie. Jest to zabieg sprawiające, że rośliny stają się silniejsze i jeszcze piękniejsze. Zaleca się aby było wykonywane na wiosnę, a konkretnie w kwietniu. Wybór tego okresu sprawia, że róże pozostają w odpowiedniej kondycji. Podczas przeprowadzania cięcia należy skupić się na kilku rodzajach pędów. Warto odcinać te przemarznięte, stare oraz zdecydowanie za cienkie. Ponadto należy wyeliminować pędy, które się krzyżują oraz takie, na których są widoczne ślady ataku chorób lub szkodników.