Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany. Najczęściej korzysta się z jego pomocy w czasie problemów związanych z budową. Zarówno podczas realizacji poszczególnych obiektów budowlanych, kiedy chodzi o generalny remont budynku, czy o techniczne problemy takie jak przeciekający dach lub też problemy z wykonawcą zleconych prac budowlanych.
W tych sytuacjach będziemy musieli skontaktować się z rzeczoznawcą budowlanym. Warto także pamiętać, że jego ekspertyzy budowlane będą kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.
Spis treści
1. Czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany?
Rzeczoznawca budowlany to osoba niezwykle pożądana podczas wszelkich poważnych prac budowlanych. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzanie oględzin oraz wydawanie ekspertyz budowlanych. Ponadto może on wydawać specjalistyczne opinie techniczne, czy przeprowadzać pomiary. Rzeczoznawca formułuje także wnioski i zlecenia, które następnie mogą być wykorzystywane przez organy państwowe. Jego opinie wykorzystywane są także w czasie sporów sądowych.
Osoba pełniąca funkcję rzeczoznawcy musi być posiadaczem tytułu rzeczoznawcy budowlanego, który nadawany jest przez organy samorządu zawodowego architektów oraz inżynierów budownictwa. Rzeczoznawca musi posiadać także szeroką wiedzę z zakresu prawa budowlanego.
Po opinię rzeczoznawcy sięga się nie tylko w czasie budowy, czy generalnych remontów budynków. Bardzo często wydaje on także ekspertyzy dotyczące konstrukcji mostowych, kolejowych, czy drogowych, a także telekomunikacyjnych oraz zabezpieczeń przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych.
2. Kiedy potrzebujemy osoby mającej tytuł rzeczoznawcy budowlanego?
Najprostszym przykładem sytuacji, w której może pomóc nam rzeczoznawca budowlany, jest zakup domu lub innego budynku. Otrzymamy wtedy od rzeczoznawcy fachową opinię na temat stanu technicznego nieruchomości, co będzie gwarancją bezpiecznej inwestycji i pomoże uniknąć przykrych niespodzianek.
Rzeczoznawca może również pomóc w trakcie ustalania wartości danej nieruchomości, zarówno przy ustalaniu warunków transakcji, jak też w trakcie spraw o podział spadku i dziedziczenie majątku.
Obowiązkowo z rzeczoznawcą musi skontaktować się również każda osoba, która jest właścicielem budynku i chce przeprowadzić w nim gruntowny remont lub chce zmienić sposób jego użytkowania.