Wbrew pozorom jesień w ogrodzie może być niezwykle pięknym okresem. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to obok skrzących się złotem, czerwienią i brązem liści, możemy cieszyć się również kwiatami, które kwitną właśnie na jesień. Jednym z nich jest zimowit jesienny. Kiedy go sadzimy i jak wygląda jego uprawa? I wreszcie, kiedy możemy napawać się jego urokiem? Już podpowiadamy!
Spis treści
Zimowit jesienny sadzenie – gdzie i jak?
Zimowit jesienny należy do mrozoodpornych bylin wieloletnich. Tym samym, jeśli posadzimy go w sprzyjającym mu miejscu, to z powodzeniem będziemy cieszyć się jego jesiennym urokiem przez wiele lat. Kiedy należy zasadzić zimowita jesiennego? Robimy to w połowie sierpnia. Jest to roślina cebulowa, czyli trzeba w tym przypadku trzymać się zasad sadzenia cebulek kwiatowych.
Najlepsze stanowiska dla zimowita jesiennego charakteryzują się:
- dobrym nasłonecznieniem, ewentualnie lekkim półcieniem
- odpowiednią wilgotnością
- zasobnością w minerały
Przy czym zimowit jesienny może rosnąć także na bardziej problematycznych glebach – przykładowo gliniasto-piaszczystych, czy gliniasto-iłowych. Warto również mieć na uwadze, że z jednej cebulki zimowita może wyrosnąć nawet kilkanaście kwiatów. Dlatego zaleca się go sadzić z zachowaniem około 17 centymetrów odstępu. Cebulki należy zakopać na głębokości 12-15 centymetrów.
Uprawa zimowita jesiennego
Zimowit jesienny jest rośliną stosunkowo prostą w uprawie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o jego trującym działaniu. Zawiera on bowiem kolchicynę, która swoją drogą ma zastosowanie we współczesnej medycynie. Zimowit jesienny na wiosnę wypuszcza zielone liście. W tym czasie warto zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny i jej nawożenie – najlepiej naturalnymi nawozami, takimi jak:
- humus
- sfermentowany obornik
O ile zimowit lubi wilgotne podłoże, to nie radzi sobie zbyt dobrze z przelaniem, dlatego trzeba w tym przypadku wykazać się ostrożnością. Tutaj musimy wrócić do wyboru odpowiedniego stanowiska, którym nie powinno być miejsce, gdzie często występuje woda stojąca.
Zimowit jesienny może być uprawiany:
- na rabatach
- w pojemnikach
- na skalniakach
- na trawnikach
Jest to zatem roślina dość uniwersalna, która co najważniejsze, odznacza się pięknymi i efektownymi kwiatostanami, przypominającymi nieco krokusa. Kiedy dokładnie można napawać się ich pięknem?
Zimowit kwitnienie
Piękno zimowita jesiennego ukazuje się tuż po uschnięciu jego liści. To wtedy zakwitają jego kwiatostany. Tworzą urocze kępki, które w zależności od odmiany mogą mieć barwę żółtą, białą, purpurową, różową, fioletową czy liliową. Najczęściej zimowity zakwitają już we wrześniu i z powodzeniem mogą kwitnąć do października. Stanowią zatem dość elitarną grupę kwiatów kwitnących jesienią, które wspaniale dekorują ogrodowe aranżacje w tym przejściowym okresie.
O ile zimowit jesienny jest rośliną wieloletnią, to warto raz na kilka lat go wykopać i od razu posadzić w inne miejsce. Robi się to na koniec czerwca. Przy okazji można rozmnożyć zimowita poprzez oddzielenie cebulek przybyszowych. Wszystkie prace przeprowadzajmy w rękawiczkach ogrodowych!