Leczenie dzieci, a zwłaszcza noworodków pod wieloma względami różni się od leczenia dorosłych. Specjalizuje się w tym neonatologia. Czym konkretnie zajmuje się neonatolog i kiedy jego pomoc jest niezbędna?
Jaką specjalizacją jest neonatologia?
Neonatologia, jako specjalizacja medyczna zajmująca się noworodkami zaczęła być poważnie traktowana dopiero pod koniec XIX wieku. Jednak przez ostatnie stulecie znacząco się rozwinęła – od masowego zastosowania inkubatorów i opracowania odpowiedniej metodologii postępowania z wcześniakami, po stworzenie systemu punktacji Apgar (oceny stanu noworodka) czy zakładania intensywnej terapii noworodków.
Współcześnie zakres obowiązków i zajęć neonatologa jest bardzo rozległy. Do tych najważniejszych należą:
- diagnozowanie i leczenie noworodków,
- opieka medyczna nad wcześniakami,
- pomoc przy porodzie wysokiego ryzyka,
- opieka medyczna nad noworodkami wymagającymi hospitalizacji na OIT,
- stała opieka nad noworodkami z chorobami i wadami wrodzonymi,
- ocena długoterminowych skutków problemów zdrowotnych noworodków.
Dokładna ocena stanu zdrowia najmłodszych pacjentów jest kluczowa dlatego specjalista w dziedzinie neonatologii szczegółowo ocenia kondycję noworodka. Szczególnej opieki wymagają dzieci z niską masą urodzeniową, wadami wrodzonymi, posocznicą, hipoplazją płuc, zamartwicą urodzeniową, a także wcześniaki.
Przed powrotem do domu przeprowadzane jest badanie podmiotowe dziecka obejmujące biodra, wzrok, serce i płuca oraz narządy płciowe. Na tej podstawie można stwierdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości, które w przyszłości mogłyby się objawiać poważniejszymi problemami zdrowotnymi.
Neonatolog często korzysta też z pomocy lekarzy innych specjalności. W razie potrzeby kieruje na dodatkowe badania laboratoryjne i genetyczne lub USG jamy brzusznej.
Neonatolog czy pediatra?
Wiele osób ma problem z odróżnieniem specjalistów dziecięcych. Neonatolog zajmuje się nowonarodzonym dzieckiem na oddziałach noworodkowych, pediatra natomiast od momentu, gdy zostanie z oddziału wypisane, jako zdrowe.
Jeżeli jednak wczesny okres adaptacyjny noworodka przebiega z zaburzeniami, wrodzonymi wadami lub zakażeniami, wcześniactwem i innymi chorobami, które pojawiają się w okresie okołoporodowym, to rodzice nadal powinni korzystać z pomocy neonatologa. Takie profesjonalne wsparcie oferuje m.in. poradnia neonatologiczna w szpitalu św. Anny w Piasecznie, a neonatolodzy z wieloletnim doświadczeniem służą też poradami w przypadku zdrowych wcześniej noworodków, u których rodzice zauważyli niepokojące objawy. Zachęcamy do kontaktu.