Zastanawiasz się, jak mądre będzie Twoje dziecko i czy można jakoś pomóc w jego rozwoju intelektualnym? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Wszyscy rodzice marzą o tym by ich dziecko było ponadprzeciętnie uzdolnione i bardzo inteligentne. Wysoki iloraz inteligencji to częsty powód do dumy i temat rozmów oraz porównań między rodzicami. W chęci posiadania inteligentnego potomstwa nie ma nic złego – jest to jak najbardziej poprawny przejaw tego by kolejne pokolenie było coraz to mądrzejsze i lepiej radziło sobie w codziennym życiu. Zastanówmy się jednak czy rodzice mogą wpływać na rozwój inteligencji dziecka, a jeżeli tak to w jaki sposób.
Spis treści
Inteligencja i jej definicja
Wysoką inteligencję definiujemy jako zdolność do logicznego, przyczynowo-skutkowego rozumowania oraz kreatywność w podejmowaniu decyzji.
Bardzo długi czas panowało przekonanie, że za inteligencję człowieka odpowiada tylko i wyłącznie genetyka. Badania naukowe z ostatnich dziesięcioleci wyraźnie pokazują jednak, że nie jest to w pełni prawda. Genetyka może predysponować daną osobę do wyższego stopnia inteligencji, ale to tworzące się połączenia neuronowe w mózgu decydują finalnie o ilorazie inteligencji.
Przeciętny człowiek rodzi się 2500 połączeń na neuron, by już po trzech latach życia zwiększyć tę ilość sześciokrotnie. Za wzrost liczby połączeń odpowiada odbieranie bodźców z otoczenia i jego obserwacja. Zatem to środowisko ma kluczowy wpływ na kształtowanie się i rozwój mózgu, a co za tym idzie – inteligencji.
Najnowsze badania naukowe jasno pokazują, że dzieci, które mają kontakt od najmłodszych lat z żywym i bogatym słownictwem oraz dużą ilością innych bodźców posiadają znacznie wyższe IQ niż ich rówieśnicy.
Jak pomóc dziecku rozwijać jego inteligencję?
Skoro wiemy, że czynniki środowiskowe mają przełożenie na IQ dziecka to zastanówmy się jak można mu pomóc w rozwoju inteligencji. Zasadniczo możemy wspomagać rozwój inteligencji malucha od okresu niemowlęcego, poprzez okres przedszkolny aż na wieku szkolnym kończąc.
Wspomaganie rozwoju inteligencji u noworodka
Gdy tylko nowy człowiek przyjdzie na świat istotne jest pozytywne stymulowanie jego rozwoju, gdyż będzie to miało wpływ na poziom inteligencji w przyszłości. Tulenie, kołysanie, przytulanie dziecka oraz inne pozytywne bodźce jak pokazywanie mu kolorowych książeczek będą bardzo dobrze wpływać na przyszły rozwój inteligencji.
Rozwój inteligencji u przedszkolaków
Im starsze jest dziecko tym więcej możliwości stymulowania jego mózgu można wykorzystać. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci doskonałe będą, chociażby zabawki sensoryczne, które relaksują i uspokajają. Wszystkie zabawki pobudzające wyobraźnię i kreatywność również bardzo dobrze się tutaj sprawdzą.
Rozwój inteligencji poprzez zabawę
Stymulowanie inteligencji dziecka sprawdza się najlepiej poprzez zabawę. Dobranie odpowiednich zabawek, które interesują i będą angażować dziecko jest kluczowe. W wieku przeszklonym różnego rodzaju aktywności fizyczne sprawiają maluchom ogrom frajdy. Warto zatem rozważyć zakup tego rodzaju produktów lub też postawić na zabawki edukacyjne, które uczą dziecko logicznego myślenia jednocześnie pobudzając jego kreatywność. Znakomitym przykładem będą tutaj różnego rodzaju pojazdy dla dzieci, tablice magnetyczne czy też zestawy edukacyjne dla najmłodszych, które można sprawdzić w takich sklepach zabawkowych jak – https://www.ebajlandia.pl/
Bez względu na wiek – postaw na czytanie
Uniwersalnym sposobem na pobudzenie rozwoju inteligencji u dziecka jest czytanie. Wspólna lektura różnego rodzaju bajek w młodszym wieku czy też poważniejszych książeczek, gdy maluch będzie starszy to znakomita stymulacja neuronów w mózgu. Postaraj się więc od najmłodszych lat zachęcić dziecko do czytania, tak by samo sięgało po książki w późniejszym wieku, gdy posiądzie umiejętność samodzielnego czytania.