Zdrowie psychiczne dziecka jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Niekorzystny stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie może niestety bardzo negatywnie wpływać na późniejsze wydarzenia w życiu osoby dorosłej. To właśnie w okresie dzieciństwa można stworzyć silne podwaliny zdrowych uczuć i emocji, a także więzi międzyludzkich. Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka i u kogo szukać pomocy w przypadku problemów?
Spis treści
Dlaczego zdrowie psychiczne dziecka jest ważne?
Dzieciństwo to bardzo ważny okres w życiu każdego człowieka, ponieważ wpływa na cały późniejszy rozwój. Szczególne znaczenie ma zadbanie o zdrowie psychiczne dziecka, ponieważ zły stan psychiczny malucha może mu uniemożliwiać późniejsze osiąganie różnych celów życiowych, na przykład edukację, nawiązywanie relacji międzyludzkich, wykonywanie zadań w pracy. Dzieci powinny również rozumieć swoje emocje, a także prawidłowo odczytywać uczucia i zachowania innych ludzi. Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla relacji z innymi ludźmi, natomiast samotność i brak kontaktów mogą doprowadzić do spadku satysfakcji życiowej oraz obniżenia odporności.
Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?
Rodzice lub inni opiekunowie powinni dbać o zdrowie psychiczne dziecka. Szczególne znaczenie ma spędzanie czasu z maluchem, pokazywanie mu świata, umożliwienie eksploracji, a także uczenie rozpoznawania emocji. Można również zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka, a także czytać mu, bawić się z nim, wspólnie grać w gry. Takie proste czynności sprawiają, że dziecko dobrze się rozwija i staje się silne psychicznie. Rodzice powinni zachęcać dzieci w wieku przedszkolnym do poznawania rówieśników i spędzania z nimi czasu. Oczywiście konieczne jest unikanie wszelkich form agresji, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej, krzyków i kłótni. W kolejnych latach życia dziecka, a więc w okresie szkolnym, warto wspierać nadal rozwój psychiczny malucha. Duże znaczenie ma pozostawienie dziecku chociaż trochę swobody na kontakty z rówieśnikami, a także na pasje i zainteresowania. Dziecko powinno mieć także poczucie wpływu i samodzielności. Nie należy go wyręczać, ani komentować pejoratywnie nieudanych prób dziecka. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wspieranie go i pokazywanie odpowiednich sposobów na dane zadanie.
Gdzie szukać pomocy?
W przypadkach, gdy u dziecka pojawiają się zaburzenia zdrowia psychicznego, warto poszukać pomocy. Dobrym rozwiązaniem może być wizyta u psychologa lub psychiatry dziecięcego, czyli specjalistów zajmujących się diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych. Psychiatra może zająć się takimi problemami jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, zaburzeń lękowych i związanych z obniżonym nastrojem, a także trudnościami z koncentracją uwagi. O konsultacji psychiatrycznej dobrze jest pomyśleć przede wszystkim w sytuacjach, gdy dziecko nagle się zmienia lub też przejawia poważne problemy. Przykładowo w momencie, gdy zawsze roześmiany maluch, stał się nagle przygnębiony i lękliwy, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty, a także rozmową z nauczycielem lub wychowawcą przedszkolnym. Innym przypadkiem jest nadmierna aktywność psychoruchowa dziecka lub też trudności z koncentracją. Pomocy warto szukać, ponieważ nieleczone zaburzenia mogą mieć ogromny negatywny wpływ na dalsze życie malucha.