Jeśli jesteś rodzicem to niezależnie od tego, ile lat ma Twoje dziecko, chcesz wykształcać w nim pozytywne nawyki. Im młodsze nasze potomstwo, tym łatwiej je uczyć. Czasem wydaje się, że nasze starania nie przynoszą rezultatów, więc pewne momenty mogą być frustrujące. Wydaje nam się, że uczymy dzieci sprzątania, odpowiedzialności i zwracamy uwagę na edukację, a jednak ono i tak z upodobaniem sięga po smartfona i tablet i nie reaguje na prośby o wyniesienie śmieci czy posprzątanie pokoju. Nie poddawaj się jednak, oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci inaczej spojrzeć na sytuację.
Spis treści
Pozostań konsekwentny
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że dzieci nas naśladują, więc zamiast kazań trzeba dawać im dobry przykład. Czasem łapiemy się na tym, że obiecujemy dzieciom coś, co lubią kiedy one zrobią to, na czym nam zależy. Niektórzy uznają to za zwykły szantaż, a inni powiedzą, że to metoda, która zazwyczaj działa i nie jest zbyt inwazyjna. Naszym zadaniem jako rodziców jest to, aby dzieci rozumiały, że mają obowiązki dostosowane do wieku. To pozwala im rozwijać się w pewnych granicach, w których czują się bezpiecznie. Kiedy więc mamy jasne wymagania i jesteśmy konsekwentni w ich egzekwowaniu, oszczędzamy sobie i dzieciom sporo nerwów.
Dużym wyzwaniem może być nauczenie dzieci sprzątania. Jeśli od najmłodszych lat będziemy uczyć je tego, że mają odkładać swoje rzeczy na miejsce, czy sprzątać po posiłku, stanie się to ich nawykiem. Nie możemy przyjmować postawy, że i tak wszystko zrobimy lepiej. Kiedy za każdym razem będziemy demonstrować dziecku, że zrobiło coś niedokładnie, może to zgasić jego motywację.
Nagradzaj z głową
Dobre rezultaty przynoszą tablice motywacyjne. Dzięki nim możemy przyznawać dziecku punkty czy inny wyraz uznania. Sama naklejka uśmiechniętej buźki bywa dla nich niezwykle zachęcająca i sprawia, że chcą nadal się starać. Działa to jednak najczęściej w przypadku przedszkolaków.
Warto zwracać dziecku uwagę na korzyści, jakie daje wywiązywanie się z pewnych obowiązków. Zabawa w posprzątanym pokoju jest dużo przyjemniejsza. Należy unikać nagradzania dziecko za każde dobre zachowanie. Stąd prosty krok do wykształtowania w dziecku postawy roszczeniowej. Powinno ono raczej zrozumieć, że posłuszeństwo wobec rodzica jest sprawą naturalną. Niedorzeczne jest również płacenie dziecku za takie czynności jak sprzątanie. Trudno będzie oczekiwać, że zrobi ono w przyszłości coś dla nas bezinteresownie. Zastanawiaj się więc nad swoimi metodami wychowawczymi, ponieważ to one kształtują młodego człowieka.